Шетња смањује стрес и повећава ниво хормона среће

14.04.2025. 20:30
0
ИЗВОР: nezavisne.com

У свијету преоптерећеном обавезама, стрес постаје готово свакодневна појава. Али, према мишљењу стручњака, постоји једноставна навика која може знатно смањити стрес и повећати дозу хормона среће.

У питању је ходање, односно шетња. Иако звучи превише једноставно да би било ефикасно, редовно ходање има снажан утицај на здравље мозга, расположење и емоционалну равнотежу.

Физичка активност попут ходања не захтијева никакву опрему, планирање или посебне услове, а добробити су доказане и код кратких шетњи.

Према ријечима љекара др Остина Перлмутера, ходање директно утиче на хемијске процесе у мозгу, стимулишући лучење серотонина – неуротрансмитера који игра кључну улогу у регулисању расположења, сна и апетита. Истиче да чак и кратка шетња може довести до мјерљивих промјена у можданој активности које су повезане са бољим расположењем и менталном бистрином. Редовно вјежбање такође помаже да се прекине круг негативних мисли и преоптерећености, што је уобичајен проблем за људе који имају потешкоћа да се носе са стресом.

Шетња је посебно дјелотворна када се изводи у природи јер контакт са окружењем које не укључује екране и градски хаос доприноси психичкој релаксацији. Стручњаци потврђују да само 20 минута ходања дневно може позитивно утицати на расположење.

Увођење ове једноставне навике у свакодневни живот не захтијева много труда, али доноси вишеструку корист. Осим што помаже у смањењу анксиозности и повећању количине серотонина, ходање побољшава концентрацију, креативност и квалитет сна.

Стручњаци истичу да није битно колико брзо ходате, већ колико редовно то радите.

Ако тражимо природан начин за борбу против стреса, без лијекова или скупих терапија, свакодневна шетња би могла бити управо оно што нам треба, преноси Дан.

Коментари 0
Повезане вијести
Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност? Анксиозност или предосјећај? Када нас тијело упозорава на опасност?
Зашто вијести изазивају анксиозност и како се спасити? Зашто вијести изазивају анксиозност и како се спасити?
Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других Када људи изгубе емпатију, постану равнодушни на патњу других
Најчитаније
  • Директан судар камиона и аутомобила: Двоје погинулих
    13h 9m
    0
  • Војска Републике Српске рушила авионе Алијансе
    21h 53m
    18
  • Почела изградња "Лидла" у Источној Илиџи
    17h 45m
    2
  • Тепавчевић: Сумња се да је несрећни радник страдао у млинском постројењу
    15h 33m
    1
  • Завршен увиђај у ТЕ Гацко, пронађени остаци људског тијела
    12h 7m
    0