Представници синдикалнлих организација РиТЕ Угљевик и РиТЕ Гацко најавили су штрајк уколико им до 30. јуна не буде исплаћен регрес гарантован Колективним уговором.
Незадовољни су и пословном политиком матичног предузећа која би,тврде, могла довести до гашења највећих произвођача електричне енергије у Републици Српској.
Из управе Електропривреде одговарају да су оптужбе потпуно неутемељене и изненађени су неразумијевањем синдикалних представника, с обзиром на негативне околности које су пратиле рад Електропривреде.
Поштовање Колективног уговора или обустава рада – порука је синдикалаца управи Електропривреде Републике Српске.
-Послодавац је дужан да обезбиједи регрес запсоленим радницима, а ми смо се договорили, Гацко и Угљевик, да уколико регерс не буде исплаћен до 30.6. обустава рада је у два рудника. Значи исти дан у исти моменат ћемо обуставити рад - категоричан је Зоран Мићановић, предсједник Синдикалне организације ЕПРС и синдикалне организације РиТЕ Угљевик.
У управи Електропривреде тврде да синдикат дезавуише раднике и очекују више разумијевања за то што је исплата регреса помјерена за посљедњи квартал.
Директор Петровић подсјећа на околности које су лоше утицале на пословање Електропривреде.
- Послије пандемије корона вируса, послије лоше хидрологије и послије прошле године када смо имали испад ХЕ Дубровник, капитални ремонт Гацка, све то су негативни елементи који су пратили Електропривреду - истиче Лука Петровић, директор Електропривреде Републике Српске.
Представници синдиката су били упознати са овим околностима, али нису прихватили аргументе управе и иду корак даље.
Лоша пословна политика ће, тврде, довести до урушавања система и гашења термолектрана у Угљевику и Гацку.
- Држава треба што прије да интервенише, и та иста Електропривреда, да термолектранама које производе од 60 до 70 одсто електричне енергије помогне да опстану - наводи Жељко Тепавчевић, предсједник Синдикалне организације РиТЕ Гацко.
Директор Лука Петровић додаје и да је промјена тарифног система коју су тражили у Угљевику и Гацку већ у процедури, а на примједбу да је матично предузеће у плусу 33 милиона, а зависна предузећа исто толико у минису, одговара да свако предузеће треба да одговара за своје пословање.
Ставове и захтјеве поменутих синдикалних организација данас су подржали и представници синдиката Електро-Бијељине и Синдиката удружених радника енергетике.