Сјећање на искрцавање српске војске на острва Крф и Видо

25.09.2025. 15:32
0
ИЗВОР: srna.rs

На Крфу је данас, у присуству премијера Србије и других званичника, обиљежено 109 година откако су се на Крф и Видо у Првом свјетском рату искрцали српски војници, који су након исцрпљујућих маршева током повлачења кроз Албанију спас потражили на грчким острвима.

Мацут је у обраћању испред Маузолеја српским јунацима, гдје је положио вијенац, рекао да се на тим, за Србију светим мјестима, српска војска опорављала и добила нову снагу за коначно ослобођење отаџбине.

Он је навео да је острво Видо свето мјесто за све грађане Србије, мјесто умирања изгладњеле и измучене српске војске која је, повлачећи се према Крфу, прошла албанску голготу, саопштено је из Владе Србије.

Мацут је навео да је током повлачења умрло више од 210.000 људи, а на самом острву Видо више од 5.400 и да је свака стопа тог острва био гроб оних који су умрли за Србију и за слободу свог народа.

- И то беше у историји света један од најчаснијих примера послушања према својој отаџбини, слободи, народу и према заклетви. Та заклетва да ћемо се бранити и одбранити није погажена ни када су нас непријатељи напали са три стране, са десетоструко јачом војском, ни када смо остали без муниције, ни када смо по цичи зими прелазили албанске и црногорске планине гладни, голи и боси - рекао је он.

Мацут је подсјетио да су српску војску на Крфу лијечили братски однос, поштовање, саосјећање и гостољубивост грчког народа, као и да су је окријепили братски гестови Крфљана, попут одлуке Јаниса Јанулиса да на дијелу његовог имања буде достојанствено гробље за јунаке Дринске дивизије.

Мацут, који је спустио вијенац и у плаву гробницу, гдје су у море сахрањивани српски војници, захвалио је Крфљанима и породици Јанулис што су помагали, воле и вољели су српски народ када му је било најтеже.

Обиљежавању годишњице присуствовали су министар одбране Братислав Гашић, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски као и митрополит Јонских острва Нектарије.

На грчким острвима Крф и Видо обиљежава се годишњица искрцавања српске војске на та острва у Јонском мору 1916. године током Првог свјетског рата.

Комеморативне свечаности одржавају се у знак сјећања на раздобље великог страдања хиљада цивилног становништва и припадника српске војске који су, исцрпљени дуготрајним маршевима страдали након повлачења кроз Албанију у Првом свјетском рату, и спас потражили на грчким јонским острвима Крф и Видо.

Српске трупе су на Крф, мјесто опоравка, евакуисане почев од друге половине јануара 1916. године послије трагичног повлачења преко планинских врлети у зиму 1915/1916. године.

Послије прихвата и поступног опоравка, српска војска је прољећа те године, од априла, пребачена у залеђе Солуна гдје је тада обликован нови фронт, Солунски фронт, који ће Срби побједносно пробити средином септембра 1918. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Крај Првог свјетског рата – 11. новембар 1918. године Крај Првог свјетског рата – 11. новембар 1918. године
На плажи у Аустралији пронађена боца са порукама војника из Првог свjетског рата На плажи у Аустралији пронађена боца са порукама војника из Првог свjетског рата
„Војници, јунаци“ - 110 година од херојске одбране Београда и говора мајора Гавриловића „Војници, јунаци“ - 110 година од херојске одбране Београда и говора мајора Гавриловића
Најчитаније
  • Српски цвијет изузетне љепоте ставите на ревер и будите поносни
    18h 55m
    0
  • Драгана Кусмук: Сви смо ми Марија Појужина
    23h 51m
    6
  • Крај Првог свјетског рата – 11. новембар 1918. године
    29m
    2
  • У БиХ скоро 60.000 патолошких коцкара
    18h 2m
    0
  • Сара Ћирковић шампион Европе у боксу
    20h 36m
    0