Сјећање на невино страдалу дјецу Српског Сарајева (ФОТО)

10.03.2023. 14:01
1
ИЗВОР: katera.news

Служењем парастоса и полагањем цвијећа на спомен-обиљежје убијеној дјеци Српског Сарајева, испред Основне школе „Свети Сава” у Источном Сарајеву, обиљежен је Дан сјећања на невино страдалу српску дјецу у периоду од 1992. до 1995. године.

Стигматизација српског народа траје три деценије од завршетка рата. У једностраним и стереотипним причама бошњачког народа као јединим жртвама, нема мјеста за страдања српског народ, па ни за осамнаестомјесечног Милуна, који са двоје малољетних рођака и родитељима није успио наћи спас.

Милена Витковић, Милутова тетка, у рату је изгубила 10 чланова породице, од којих троје дјеце, а како истиче, свака година је све тежа и тежа, препуна туге и бола.

- Ходала сам од гробља до гробља, тражила своје упокојене. Достојно сам их сахранила, па сад могу да им прислужим свијећу и окадим гроб – рекла је она.

Милун је постао синоним за страдање српске дјеце, а како истиче његова тетка Милена, патолог Станковић, који је вршио обрукцију, потврдио је да је мучки убијен, те да су му руке и ноге биле сломљене.

Вршилац дужности директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица Виктор Нуждић рекао је да податак о преко 100 убијене дјеце са Сарајевско-романијске регије доказује колико је био суров Одбрамбено-отаџбински рат.

- Податак о преко 500 страдале дјеце српске националности говори о суровости и тежини рата – рекао је он.

Према његовим ријечима, Републички центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица документовао је злочине који су се дешавали на најрањивијим категоријама, женама и дјеци.

- Центар је издао монографију о женама мртвама рата, једну о страдању бањалучких беба, као и монографију о страдању дјеце - рекао је Нужић.

Он је додао да, у жељи да се овако нешто никада више не понови, треба да памтимо и не заборавимо невино страдале.

  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика

Фото: Предраг Крстовић

Директор Основне школе „Свети Сава“ Жељка Топалић подсјетила је да су на данашњи 1995. године, за вријеме примирја, снајперским хицима убијене двије ученице ове школе Наташа Учур и Милица Лаловић, које су безбрижно играле ластиш испред своје зграде у сарајевском насељу Грбавица.

-  На данашњи дан се окупљамо како бисмо послали поруку да се овакви злочини не смију никада више поновити, али и да отргнемо од заборава све невино страдале – рекла је она.

Она је додала да на овај начин настоје код ученика ове школе изградити етички однос према жртвама и породицама страдалих, те да настоје да сјећање и памћење на страдале буде утемељено на истини, толеранцији и разумијевању.

-  Март мјесец и данашњи дан ће нас окупљати, а споменик страдалој дјеци Српског Сарајева ће пркосити забораву, као што су та дјеца игром пркосила рату – рекла је она.

Споменик симболизује голубове

У Источном Новом Сарајеву је 11. септембра 2018. године у дворишту Основне школе "Свети Сава" откривено спомен – обиљежје невино страдалој дјеци са подручја Српског Сарајева од 1992. до 1995. године.

Ученице ове школе Наташа Учур и Милица Лаловић постале су синоним страдања дјеце на подручју Сарајевско-романијске регије.

На споменику, који симболизује голубове,  уклесани су стихови пјесника Горана Врачара "Сумрак", који су посвећени страдалој дјеци.

Споменик је изграђен на иницијативу школског одбора и Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Источно Сарајево, а новац за изградњу овог спомен – обиљежја обезбиједио је Кабинет предсједника Републике Српске.

Коментари 1
  • Generic placeholder image
    Bez komentara 12.03.2023. 12:02
    Vazno je da srpski generali odgovaraju u Hagu i da su samo oni osudjeni na dozivotnu robiju. A ko odgovara za nastradalu srpsku djecu,civile itd...?
    Zalosno je da su samo SRBI osudjeni i proglaseni zlocincima. Naravno svako treba da odgovara za zlocine,a ne samo SRBI. Ko ce odgovara za srpske civile djecu itd itd
Повезане вијести
Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу Обиљежавање 33 године од страдања Срба у Сијековцу
У недјељу на Сокоцу обиљежавање 33 године од прве смотре полиције У недјељу на Сокоцу обиљежавање 33 године од прве смотре полиције
Почела духовна академија поводом 29 година од егзодуса сарајевских Срба Почела духовна академија поводом 29 година од егзодуса сарајевских Срба
Најчитаније
  • Све боје аутистичног спектра – прича једне маме о љубави, борби и успјеху
    14h 15m
    1
  • Лице дошло у просторије Сипе и тамо се предало
    10h 37m
    0
  • Смрт у братовој јакни
    13h 57m
    0
  • Ђокановић: Највећи непријатељ Републике Српске постала је њена власт
    15h 29m
    6
  • Син дипломате међу нападачима на српске ђаке у Сарајеву!?
    7h 30m
    3