Sjećanje na nevino stradalu djecu Srpskog Sarajeva (FOTO)

10.03.2023. 14:01
1
IZVOR: katera.news

Služenjem parastosa i polaganjem cvijeća na spomen-obilježje ubijenoj djeci Srpskog Sarajeva, ispred Osnovne škole „Sveti Sava” u Istočnom Sarajevu, obilježen je Dan sjećanja na nevino stradalu srpsku djecu u periodu od 1992. do 1995. godine.

Stigmatizacija srpskog naroda traje tri decenije od završetka rata. U jednostranim i stereotipnim pričama bošnjačkog naroda kao jedinim žrtvama, nema mjesta za stradanja srpskog narod, pa ni za osamnaestomjesečnog Miluna, koji sa dvoje maloljetnih rođaka i roditeljima nije uspio naći spas.

Milena Vitković, Milutova tetka, u ratu je izgubila 10 članova porodice, od kojih troje djece, a kako ističe, svaka godina je sve teža i teža, prepuna tuge i bola.

- Hodala sam od groblja do groblja, tražila svoje upokojene. Dostojno sam ih sahranila, pa sad mogu da im prislužim svijeću i okadim grob – rekla je ona.

Milun je postao sinonim za stradanje srpske djece, a kako ističe njegova tetka Milena, patolog Stanković, koji je vršio obrukciju, potvrdio je da je mučki ubijen, te da su mu ruke i noge bile slomljene.

Vršilac dužnosti direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica Viktor Nuždić rekao je da podatak o preko 100 ubijene djece sa Sarajevsko-romanijske regije dokazuje koliko je bio surov Odbrambeno-otadžbinski rat.

- Podatak o preko 500 stradale djece srpske nacionalnosti govori o surovosti i težini rata – rekao je on.

Prema njegovim riječima, Republički centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica dokumentovao je zločine koji su se dešavali na najranjivijim kategorijama, ženama i djeci.

- Centar je izdao monografiju o ženama mrtvama rata, jednu o stradanju banjalučkih beba, kao i monografiju o stradanju djece - rekao je Nužić.

On je dodao da, u želji da se ovako nešto nikada više ne ponovi, treba da pamtimo i ne zaboravimo nevino stradale.

  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Foto: Predrag Krstović

Direktor Osnovne škole „Sveti Sava“ Željka Topalić podsjetila je da su na današnji 1995. godine, za vrijeme primirja, snajperskim hicima ubijene dvije učenice ove škole Nataša Učur i Milica Lalović, koje su bezbrižno igrale lastiš ispred svoje zgrade u sarajevskom naselju Grbavica.

-  Na današnji dan se okupljamo kako bismo poslali poruku da se ovakvi zločini ne smiju nikada više ponoviti, ali i da otrgnemo od zaborava sve nevino stradale – rekla je ona.

Ona je dodala da na ovaj način nastoje kod učenika ove škole izgraditi etički odnos prema žrtvama i porodicama stradalih, te da nastoje da sjećanje i pamćenje na stradale bude utemeljeno na istini, toleranciji i razumijevanju.

-  Mart mjesec i današnji dan će nas okupljati, a spomenik stradaloj djeci Srpskog Sarajeva će prkositi zaboravu, kao što su ta djeca igrom prkosila ratu – rekla je ona.

Spomenik simbolizuje golubove

U Istočnom Novom Sarajevu je 11. septembra 2018. godine u dvorištu Osnovne škole "Sveti Sava" otkriveno spomen – obilježje nevino stradaloj djeci sa područja Srpskog Sarajeva od 1992. do 1995. godine.

Učenice ove škole Nataša Učur i Milica Lalović postale su sinonim stradanja djece na području Sarajevsko-romanijske regije.

Na spomeniku, koji simbolizuje golubove,  uklesani su stihovi pjesnika Gorana Vračara "Sumrak", koji su posvećeni stradaloj djeci.

Spomenik je izgrađen na inicijativu školskog odbora i Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo, a novac za izgradnju ovog spomen – obilježja obezbijedio je Kabinet predsjednika Republike Srpske.

Komentari 1
  • Generic placeholder image
    Bez komentara 12.03.2023. 12:02
    Vazno je da srpski generali odgovaraju u Hagu i da su samo oni osudjeni na dozivotnu robiju. A ko odgovara za nastradalu srpsku djecu,civile itd...?
    Zalosno je da su samo SRBI osudjeni i proglaseni zlocincima. Naravno svako treba da odgovara za zlocine,a ne samo SRBI. Ko ce odgovara za srpske civile djecu itd itd
Povezane vijesti
Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala Obilježavanje 80 godina od oslobođenja Pala
Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu Obilježavanje 33 godine od stradanja Srba u Sijekovcu
U nedjelju na Sokocu obilježavanje 33 godine od prve smotre policije U nedjelju na Sokocu obilježavanje 33 godine od prve smotre policije
Najčitanije
  • Vojna bolnica „Koran“ – svjedok nadljudskih napora medicinskog osoblja
    22h 43m
    15
  • Ko sve u Republici Srpskoj ima manju platu od policajca početnika
    20h 52m
    17
  • Posne brze školjkice
    17h 58m
    0
  • Na današnji dan preminula srpska heroina Nadežda Petrović
    23h 6m
    0
  • U Sarajevu pronađena droga milionske vrijednosti (FOTO)
    19h 44m
    0