Школа у гатачком селу Фојница некад бројала 250 ђака, а данас два

06.06.2023. 12:02
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Гатачко село Фојница, које је до средине прошлог вијека имало и статус општине, није заобишао егзодус људи па од некадашњих 250 ђака, у школским клупама сједе само два ученика, а на јесен ће остати само један.

 

Од многих објеката остала је само рушевина. Продавнице, мотел, сточна пијаца, али и врева људи неке су од чињеница о којим се са сјетом препричава у овом селу, гдје су нетакнута природа и мир присутни на сваком ћошку. Екипа “Гласа Српске” посјетила је ово мјесто 15 минута удаљено од Гацка те се увјерила да ипак ведар дух и оптимизам није напустио мјештане. Богољуб Братић истиче за “Глас” како никад није размишљао да напусти Фојницу. Пуних шест деценија ту живи, а 40 година ради у Руднику и Термоелектрани “Гацко”, која је и жила куцавица овог краја, док ни од сточарства никад није одустао уз помоћ породице.

Слика

Фото: glassrpske.com

- У нашој школи сада су само два ученика, а 70-их година прошлог вијека, када сам ишао у школу, било је и око 250 гдје се дјечија граја ширила Фојницом.  Сада је све стало у једну клупу, а догодине ће бити само један ђак  - прича Братић носталгично.

Ипак, како каже неки су се и вратили, што враћа наду да села никада неће бити пуста.

- Фојница је била права касаба из Андрићевих романа. Стара и нова Фојница, а ми за тај стари дио села и сада кажемо да је чаршија. Имала је дућане, пекаре, светосавски дом који је био јединствен у Херцеговини како је био опремљен, народне ношње које су биле посуђиване читавој регији, али и библиотеку. Све је то функционисало до Другог свјетског рата. За вријеме Аустроугарске била је ту и касарна на три спрата, а касније и станица полиције - казао је Братић.

Додаје да је саборно мјесто црква Христовог Вазнесења из 1884. године коју је саградио вјерни народ под парохијанством Аћима Братића. Уз то, у селу се чува и највећи орден Српске православне цркве, Орден Светог Саве првог степена и то уреднику “Американског Србобрана”, органа  српског народног савеза у Америци професору Јовану Братићу.

- У дому проте Аћима Братића чува се највећи орден СПЦ којим је Јована Братића одликовао блаженопочивши патријарх српски Павле. У истој кући чува се и Библија из 1870. године, једна од најстаријих - рекао је Братић.

Слика

Фото: glassrpske.com

Село гдје је научио да хода, трчи и пише никад не заборавља ни Ранко Братић који живи у Гацку, али у своју оазу мира долази кад год може.

- У новије вријеме, биле су ханови, кафане и преноћишта, сада од тога ништа нема. Некада је било 40 до 50 домаћинстава, а данас живи око 70 људи. Није одлив заобишао ни нас, али још више је изражен у околним селима фојничке површи. Фојница је била општина при невесињском срезу до 1952. године - рекао је Братић, додајући да је у центру била и сточна пијаца можда и најача у Херцеговини, која је радила све до почетка рата 90-их.

Како каже, на селу је тежак живот, а сада је ипак много лакше него када су они били дјеца, јер су путеви били лоши, а није било ни струје. Не тако давно у ово мјесто долазили су људи из околних мјеста да зараде своју плату.

- Мотел, кафане, продавнице, матични уред и пошта само су нека од мјеста гдје је хљеб зарађивало најмање 50 људи. Било је и до 20 различитих заната, а сада су само ту учитељица и матичарка - рекао је Братић.

Према његовим ријечима, омладина је полако ишла у велике индустријске центре. Оно чиме се поносе јесу уважени професори, спортисти и љекари који су широм свијета освјетлали образ мјеста одакле су кренули.

- Село је важно, то се показало и у рату, јер нас је отхранило и изнијело рат. Судбина села је запечаћена у фојничкој површи. Села око нас су опустјела, а у пет-шест села сада би све сјело у један аутобус - рекао је Братић.

Слика

Фото: glassrpske.com

Успомене и љубави

Богољуб Братић каже да се налазе и два извора у селу. Вулова чесма и Херцегово врело гдје и даље постоји столица гдје је Херцег Стјепан одмарао, а сачуване су и многе љубавне успомене па и тајне.

- Ту су се дешавала и прве љубави. Код Вулове чесме смо се сабирали, знало се да је то збирно мјесто да су се ту окупљале десетине људи. Уз нашу изворну пјесму чуо би се и звук гитаре умјетника из села Тихомира Жука - рекао је Братић.

Пише: Милош Васиљевић

Коментари 0
Повезане вијести
Отворен рачун за помоћ породици из Гацка Отворен рачун за помоћ породици из Гацка
Потребна помоћ породици из Гацка Потребна помоћ породици из Гацка
Млада Гачанка питомац Војне академије, студира медицину и зна да расклопи пушку Млада Гачанка питомац Војне академије, студира медицину и зна да расклопи пушку
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    21h 44m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    20h 8m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    6h 6m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    19h 0m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    17h 32m
    2