Служен парастос за јадовничке жртве

01.07.2023. 18:43
0
ИЗВОР: srna.rs

Код Шаранове јаме на Велебиту данас је служен парастос и положено цвијећа поводом обиљежавања Дана сјећања на Јадовно 1941. године када је у комплексу усташких логора смрти Госпић-Јадовно-Паг за вријеме Независне Државе Хрватске /НДХ/ на најсвирепији начин убијено више од 38.000 Срба и скоро 2.000 Јевреја.

Молитвено окупљање на Велебиту 14. годину заредом организовало је Удружење "Јадовно 1941" из Бањалуке, уз благослов Његовог преосвештенства епископа горњокарловачког Герасима.

Помен су служили свештеници Епархије горњокарловачке уз присутво великог броја потомака жртава усташких злочина.

Помоћник министра рада Републике Српске Небојша Видаковић рекао је да рука правде није стигла идеологе и крвнике који су убијали на овим просторима и да се мора његовати култра сјећања.

- Историја неће опростити. Народ који не поштује своје жртве губи свој национални идентитет. Памћење је директно везано за наш национални опстанак. Наше институције имају обавезу да шире истину о страдању српског народа - рекао је Видаковић.

Свједочећи о мученичком страдању својих предака, каже Видаковић, показујемо да нећемо заборавити њихове жртве, али и злочинце које није стига рука правде.

Предсједник Удружења "Јадовно 1941" Душан Басташић рекао је да је у посљедње вријеме пристуна кампања којом се жели исписати нека друга и нова историја.

- То се чини извртањем истине, обесмишљавањем страдања, покушајима да се жртве прикажу злочинцима, рехабилитацијом усташких челника и поздрава којима су се поздрављали они који су се организовали и починили злочине  - навео је Басташић.

Он каже да се комплекс логора смрти данас своди на једну, Шаранову јаму.

- Забрињава и вријеђа када неко од хрватских парламентараца отворено говори да у Шарановој јами нема људских костију и да у њој нико није убијен. Ако се овим неистинама не супротставимо истином жртве ће бити поново убијене - додао је Басташић.

Пеђа Димовић из групе "Београдски синдикат" чија се пјесма "Теци реко" чула са разгласа рекао је да је порука управо ове пјесме да су Срби страдалнички народ.

- Поред свега не заборављају, али знају да праштају, па и својим џелатима - рекао је Димовић.

Учесници овог молитвеног и комеморативног скупа посјетили су сркву Светог Петра и Павла у Смиљану, а помен жртвама служен је и код Пријебојске јаме гдје је раније постављен Часни крст.

Учесници молитвеног и комеморативног скупа посјетили су и Храм Светог Петра и Павла у Личком Петровом Селу.

Коментари 0
Повезане вијести
Браћа Лазаревићи - "Гдје ће друго соколови него у висине" Браћа Лазаревићи - "Гдје ће друго соколови него у висине"
Крик истине: Од пастира до крвника Крик истине: Од пастира до крвника
Пале: Филм и споменица "Осамдесет година ћутања" трајна успомена и опомена Пале: Филм и споменица "Осамдесет година ћутања" трајна успомена и опомена
Најчитаније
  • Вјечне расправе о календару: Да ли би Срби прихватили промјену датума славе
    18h 32m
    1
  • Удружење "Гробари Пале" организује још једну божићну хуманитарну акцију
    19h 36m
    0
  • У Српској смањено очекивано трајање живота
    20h 8m
    0
  • Имам позива да се од ловачких секција праве војне формације
    11h 20m
    5
  • Пожар на објекту бившег хотела Кристал
    10h 32m
    0