Поводом обиљежавања „Дана Касиндолског батаљона" данас је служен парастос погинулим борцима и положено је цвијеће на спомен-обиљежју у Касиндолу у Источној Илиџи, на којем су уписана имена 99 бораца који су страдали бранећи свој народ и Републику Српску.
Замјеник начелника општине Источна Илиџа Мирослав Лучић навео је да је жртва коју су поднијели борци Касиндола немјерљив и њихова жртва не смије бити заборављена.
- Имена бораца која су уклесана у спомених свједочи о томе колико је ово мало, али херојско мјесто дало за Републику Српску – рекао је он.
Према његовим ријечима, општинска управа ће наставити са његовањем културе сјећања на борце Касиндолског батаљона, али и све остале борце који су дали живот за Републику Српску – рекао је он.
Лучић је истакао да су војници Војске Републике Српске бранили свој народ и српску територију.
- Када погледате карту пријератне Илиџе, можете видјети да тамо гдје су били муслимани, Бутмир, Соколовић колонија и Храсница нисмо имали никаквих нападних активности, а њихови први напади били су према српским територијама. Ми након одбране нисмо прешли у контраофанзиву, него смо остали на мјестима гдје је наша земља и наш народ – рекао је он.
Према његовим ријечима, прича о „агресији“ коју пласирају из ФБиХ је нетачна јер је Војска Републике Српске само стала на браник отаџбине да сачува српски народ.
Како је навео, лијепо је да велики број грађана долази на ову манифестацију и показује своју приврженост, како њиховој борби у Одбрамбено-отаџбинском рату, тако и будућности и генерацијама које долазе.
Предсједник Организационог одбора Слободан Маунага рекао је да се сваке године културним и спортским манифестацијама у оквиру „Дана касиндолског батаљона" евоцирају успомене на најтеже дане и чува сјећање на оне који су положили животе за одбрану ових простора и Републике Српске.
- Неки од најбољих синова из Касиндола урезали су своје животе у темеље Републике Српске. Посебно ме радује што је овдје сваке године све већи број младих јер ће они у будућности наставити ову традицију - рекао је Маунага.
Он је напоменуо да су борци Касиндолског батаљона бранили свој крај.
- Касиндо је вијековима српска земља, ови борци нису ишли напријед, они су стварали штит одбране за своју породицу, дјецу и одбранили су овај дио. За мало мјесто, овај батаљон је имао много успјеха, али и много жртава – рекао је он.
Фото: katera.news
Горан Шеховац, члан Предсједништва борачке организације Републике Српске, рекао је да је важно његовави сјећање на дане одбране и стварања Републике Српске.
- Ових дана се сјећамо свих сабораца који су дали најсветије за Републику Српску – живот, али и оних који су дали дијелове тијела и изгубили здравље – рекао је он.
Говорећи о традиционалној манифестацији „Дани Касиндолског батаљона“, Шеховац је истакао да је поносан на велики број дјеце који је учествовао у походу на кланац – мјесту гдје су пале и прве жртве Касиндола.
- Да тај дан нису одбранили линију, овај рат би отишао у другом правцу и читава регија би изгубила територију и били би злочини – рекао је он.
Радмила Кутлача, супруга погинулог борца, навела је да је у Одбрамбено-отаџбинском рату изгубила и дјевера.
- Наша породица је за Републику Српску дала два млада живота. Иза њих је остало шест синова, а данас имамо и унучад – рекла је она наводећи да је тужна сваки пут када се њихова имена помену, али и поносна када види колико људи долази на им ода почаст.
У оквиру манифестације "Дани Касиндолског батаљона" одржавају се турнири у малом фудбалу, баскету, стоном тенису и шаху, а традиционално организован је и пјешачки поход на Кланац, коту на којој је била прва линија одбране и на којој су пале прве жртве.