Povodom obilježavanja „Dana Kasindolskog bataljona" danas je služen parastos poginulim borcima i položeno je cvijeće na spomen-obilježju u Kasindolu u Istočnoj Ilidži, na kojem su upisana imena 99 boraca koji su stradali braneći svoj narod i Republiku Srpsku.
Zamjenik načelnika opštine Istočna Ilidža Miroslav Lučić naveo je da je žrtva koju su podnijeli borci Kasindola nemjerljiv i njihova žrtva ne smije biti zaboravljena.
- Imena boraca koja su uklesana u spomenih svjedoči o tome koliko je ovo malo, ali herojsko mjesto dalo za Republiku Srpsku – rekao je on.
Prema njegovim riječima, opštinska uprava će nastaviti sa njegovanjem kulture sjećanja na borce Kasindolskog bataljona, ali i sve ostale borce koji su dali život za Republiku Srpsku – rekao je on.
Lučić je istakao da su vojnici Vojske Republike Srpske branili svoj narod i srpsku teritoriju.
- Kada pogledate kartu prijeratne Ilidže, možete vidjeti da tamo gdje su bili muslimani, Butmir, Sokolović kolonija i Hrasnica nismo imali nikakvih napadnih aktivnosti, a njihovi prvi napadi bili su prema srpskim teritorijama. Mi nakon odbrane nismo prešli u kontraofanzivu, nego smo ostali na mjestima gdje je naša zemlja i naš narod – rekao je on.
Prema njegovim riječima, priča o „agresiji“ koju plasiraju iz FBiH je netačna jer je Vojska Republike Srpske samo stala na branik otadžbine da sačuva srpski narod.
Kako je naveo, lijepo je da veliki broj građana dolazi na ovu manifestaciju i pokazuje svoju privrženost, kako njihovoj borbi u Odbrambeno-otadžbinskom ratu, tako i budućnosti i generacijama koje dolaze.
Predsjednik Organizacionog odbora Slobodan Maunaga rekao je da se svake godine kulturnim i sportskim manifestacijama u okviru „Dana kasindolskog bataljona" evociraju uspomene na najteže dane i čuva sjećanje na one koji su položili živote za odbranu ovih prostora i Republike Srpske.
- Neki od najboljih sinova iz Kasindola urezali su svoje živote u temelje Republike Srpske. Posebno me raduje što je ovdje svake godine sve veći broj mladih jer će oni u budućnosti nastaviti ovu tradiciju - rekao je Maunaga.
On je napomenuo da su borci Kasindolskog bataljona branili svoj kraj.
- Kasindo je vijekovima srpska zemlja, ovi borci nisu išli naprijed, oni su stvarali štit odbrane za svoju porodicu, djecu i odbranili su ovaj dio. Za malo mjesto, ovaj bataljon je imao mnogo uspjeha, ali i mnogo žrtava – rekao je on.
Foto: katera.news
Goran Šehovac, član Predsjedništva boračke organizacije Republike Srpske, rekao je da je važno njegovavi sjećanje na dane odbrane i stvaranja Republike Srpske.
- Ovih dana se sjećamo svih saboraca koji su dali najsvetije za Republiku Srpsku – život, ali i onih koji su dali dijelove tijela i izgubili zdravlje – rekao je on.
Govoreći o tradicionalnoj manifestaciji „Dani Kasindolskog bataljona“, Šehovac je istakao da je ponosan na veliki broj djece koji je učestvovao u pohodu na klanac – mjestu gdje su pale i prve žrtve Kasindola.
- Da taj dan nisu odbranili liniju, ovaj rat bi otišao u drugom pravcu i čitava regija bi izgubila teritoriju i bili bi zločini – rekao je on.
Radmila Kutlača, supruga poginulog borca, navela je da je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu izgubila i djevera.
- Naša porodica je za Republiku Srpsku dala dva mlada života. Iza njih je ostalo šest sinova, a danas imamo i unučad – rekla je ona navodeći da je tužna svaki put kada se njihova imena pomenu, ali i ponosna kada vidi koliko ljudi dolazi na im oda počast.
U okviru manifestacije "Dani Kasindolskog bataljona" održavaju se turniri u malom fudbalu, basketu, stonom tenisu i šahu, a tradicionalno organizovan je i pješački pohod na Klanac, kotu na kojoj je bila prva linija odbrane i na kojoj su pale prve žrtve.