Шпигл: "Милови трикови" – свјесно подстиче сукобе

03.01.2020. 10:57
0
ИЗВОР: DW

„Протести због Закон о слободи вјероисповести у Црној Гори не јењавају. Притом се не ради само о црквеној имовини: предсједник Ђукановић свјесно подстиче сукобе.“

Оцјењује Шпигл у тексту под насловом „Милови трикови“.

„Црна Гора је дуги низ година важила за острво стабилности на проблематичном западном Балкану. Црногорски предсједник и дугогодишњи владар Мило Ђукановић вјешто је маневрисао својом државом током ратова у бившој Југославији и мирним путем је одвео до независности 2006. године.

Бивши млади комуниста Мило у међувремену је постао одани савезник НАТО и ЕУ, а Запад му је због тога посљедњих година прогледао кроз прсте за многе унутрашњополитичке афере.“

„Али у земљи влада велико незадовољство због његове корумпиране и феудалистичке владавине. Вјероватно је то разлог због којег тај стабилократа ових дана демонстрира да без њега Црној Гори пријети хаос“, оцјењује новинар Кено Ферсек у тексту за интернет-издање њемачког магазина Шпигл.

Нови закон дијели Црну Гору

„Прилику за то нуди нови Закон о вјероисповести који је усвојен крајем прошле недеље. Контроверзна одредба закона је да цркве у Црној Гори морају пружити доказ о власништву над зградама и земљиштем које су посједовале прије 1918. године. У супротном, тој имовини пријети експропријација.

Година 1918. се помиње јер се Црна Гора тада интегрисала у Краљевину Југославију. Та одредба је превасходно усмјерена против утицајне Српске православне цркве у држави, а којој припада већина вјерника у Црној Гори“, пише Шпигл.

„Српској православној цркви ће бити тешко да пружи доказе о власништву многих старих имања, јер су модерни катастри у региону углавном уведени тек послије 1918. Иако су међународна тијела попут Савјета Европе изричито затражила од црногорске владе да закон структуира у конструктивном дијалогу, са свима који су погођени, контроверзна одредба је ипак задржана у закону.“

Предсједник влада земљом као газда својим имањем

Када је закон прошле седмице усвојен, у подгоричком парламенту избио је хаос. Након гласних протеста опозиције, полиција је ухапсила 18 чланова просрпског опозиционог савеза, а против тројице је покренут кривични поступак. Од тада, хиљаде људи свакодневно демонстрира широм земље.

Повремено блокирају главне саобраћајнице, а више пута је било и насилних сукоба. Протеста против тог закона било је и у Србији и у Републици Српској. Националисти су у Београду ишарали црногорску амбасаду.“

„Предсједник Ђукановић тиме међутим није био импресиониран – закон је потписао само дан након што је донесен. Притом се не ради толико о црквеној имовини – много говори у прилог томе да шеф државе свесно тражи конфронтацију, јер тиме одвлачи пажњу од стварних проблема у Црној Гори.

Ђукановић, чланови његове породице и ужи круг блиских сарадника већ три деценије владају земљом као да је то њихово приватно имање. Умијешани су у бројне корупционашке афере, а да за њих никада нису морали да одговарају.“

Шпигл даље пише: „Избори у земљи редовно се лажирају у корист Ђукановићеве владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС). У Црној Гори још није дошло до промјене власти. Ђукановић ’купује’ иностранство нудећи се као поуздан партнер у операцијама НАТО или као бедем ЕУ у избјегличкој кризи.“

„Али Душко Кнежевић – олигарх који игра своју сопствену игру – већ годину дана потреса Милов систем: Више пута је објављивао видео-снимке на којима се види подмићивање и илегално финансирање ДПС. Црногорска јавност на то је реаговала са огорчењем. Пред предстојеће парламентарне изборе на јесен то представља стварну пријетњу Ђукановићу и његовој странци.“

Владика Српске православне цркве упозорава на грађански рат

„У тако деликатним унутрашњополитичким ситуацијама“, пише њемачки магазин, „Ђукановић је више пута покушавао да тематизује независност Црне Горе од бивше државне асоцијације са Србијом, као и расправу о идентитету независне земље. Он покушава да поларизује, а себе да представи као патриоту и чувара интегритета земље.

Притом му позиција најјачег опозиционог савеза, Демократског фронта, одговара – зато што је јасно просрпски и може да се представи као пета колона Београда.“

„Шеф државе такође подстиче сукоб са Српском православном црквом у Црној Гори. Црна Гора годинама безуспјешно покушава да Црногорску православну цркву, која је основана 1993. године, учини званично већинском црквом. Она није призната у православљу и, према незваничним процјенама, има само неколико хиљада сљедбеника.“

„Тренутно је нејасно да ли ће Милова тактика бити успјешна – а нема сумње да је она опасна: црногорска влада упозорила је Српску православну цркву да подрива државност државе, а митрополит Амфилохије чак каже да може доћи до грађанског рата.“

„Сукоб пријети да се прошири и ван граница Црне Горе: предсједник Србије Александар Вучић рекао је да шаље „сигнал јединства свим Србима, без обзира на границе које их дијеле“. То се такође може тумачити као пријетња упућена на адресу Црне Горе.

С друге стране, Министарство спољних послова у Русији оцјењује да је црногорски закон ’напад на јединство православља’“, наводи се на крају текста који објављује Шпигл.

Коментари 0
Повезане вијести
Скандал у Црној Гори: Прекинут дерби за титулу због дивљања навијача (ВИДЕО) Скандал у Црној Гори: Прекинут дерби за титулу због дивљања навијача (ВИДЕО)
Земљотрес у Црној Гори, осјетио се и у БиХ Земљотрес у Црној Гори, осјетио се и у БиХ
НАТО је убио цијело мјесто и онда смо ушли у – НАТО НАТО је убио цијело мјесто и онда смо ушли у – НАТО
Најчитаније
  • Радник пао са стуба и погинуо
    9h 37m
    0
  • Радно вријеме за предстојеће републичке празнике у Источној Илиџи
    10h 52m
    0
  • Годишњица нуклеарне катастрофе у Чернобиљу
    16h 43m
    0
  • Деветоро жртава бомбардовања у Сурдулици у кући Милићевих
    15h 10m
    0
  • Прије 26 годинa срушен Жежељев мост преко Дунава
    17h 2m
    0