Споменици - значајна повезница различитих култура и периода

18.04.2021. 13:35
0
ИЗВОР: СРНА

Важно је да друштво и појединци адекватно брину о споменицима, јер културно насљеђе на јединствен и специфичан начин повезује различите културе из различитих периода стварајући нову културно-историјску вриједност, нарочито преко непокретног споменичког насљеђа, поручили су из Министарства просвјете и културе Републике Српске.

Из ресорног министарства су напоменули да културно насљеђе представља ризницу свих материјалних и нематеријалних добара, баштинећи све вриједност - од културе, историје, вјеровања, умјетности, начина градње, обликовања простора и окружења, до обичаја, симбола и традиције.

- Споменици и споменичке цјелине су саставни дио животног окружења, те својим богатством и разноликошћу његују идентитет, чувају благо генерација које су их стварале и оставиле у насљедство - речено је Срни у овом министарству.

Из Министарства истичу значај 18. априла, Међународног дана споменика и споменичких цјелина, јер се обиљежавањем овог датума културна баштина ставља у фокус размишљања и дјеловања с циљем њеног очувања.

Из ресорног министарства напомињу да је Унеско 1972. године донио једну од најзначајнијих конвенција - Конвенцију о свјетском културном и природном насљеђу, управо промјеном свијести о значају и вриједностима културног насљеђа с циљем очувања споменика, споменичких цјелина и природног насљеђа.

- Основна порука Конвенције је да постоји културно насљеђе које својим значењем и вриједностима превазилази границе земље у којој се то добро налази и чије би оштећење или губитак представљало губитак за цијело човјечанство - рекли су у Министарству.

Идентификовањем насљеђа, додали су, у категорију Свјетско насљеђе од значаја за човјечанство ствара се заједничка свијест о потреби предузимања свих мјера конзервације и очувања насљеђа за будуће генерације.

Министарство просвјете и културе Српске са својим институцијама има континуирану сарадњу са Унеском, Антена канцеларијом Унеска у БиХ и Комисијом БиХ за сарадњу са Унеском, знајући колики значај имају културно насљеђе, споменици и споменичке цјелине у потреби праћења и прихватања изазова, трендова и могућности да очување и промоција насљеђа буду покретачи повезивања и развоја на глобалном нивоу.

Данас се на Унесковој листи свјетске баштине налази дио културног насљеђа из Републике Српске, као што су Мост Мехмед-паше Соколовића у Вишеграду, који је под заштитом Унеска од 2007. године као ремек-дјело мостоградње, саграђен од 1571. до 1577. године по жељи и наредби Мехмед-паше Соколовића, а према нацртима неимара Синана.

На Листу свјетске баштине 2016. године номиновани су и стећци - средњовјековни надгробни споменици, заједничким напорима четири земље са простора бивше Југославије.

Некрополе стећака из Републике Српске су Калуфи у Крековима у Невесињу, Борак у селу Бурати у Рогатици, затим Гвозно и Ченгића Бара у Калиновику, Гребнице у селу Баљци у општини Билећа, као и Лубурића поље на Сокоцу, Поткук у Битуњи у Берковићима, те Бечани, Шековићи и Мрамор у Врбици у Фочи.

Из Министарства су напоменули да има и изузетно значајног културног насљеђа које је под заштитом државе и њега представљају стари градови, тврђаве, мостови, манастири, цркве, археолошки локалитети, етнолошко насљеђе, музејска грађа и друго.

Међу најзначајније споменике и споменичке цјелине убрајају се манастир Гомионица са црквом посвећеном Ваведењу Пресвете Богородице из 15. вијека смјештен у живописном предјелу подно висоравни Змијање, западно од Бањалуке, затим манастир Ловница са црквом посвећеном светом Георгију, смјештен у Доњем Бирчу у близини Шековића који потиче с краја 15. и почетка 16. вијека.

Ту су и манастир Озрен који се налази на истоименој планини у области Усоре, на пола пута између Тузле и Добоја, манастир Папраћа из 15. вијека, смјештен југозападно од Зворника, на путу који преко Шековића води за Власеницу, манастир Добрун из прве деценије 14. вијека са црквом посвећеном Благовијестима смјештен у истоименом селу у општини Вишеград.

Међу најзначајнијим споменицима културе су и манастир Завала из 15. вијека смјештен у Херцеговини, на рубу Поповог поља, подвучен и усјечен под стијену, те манастир Тврдош посвећен Успењу Пресвете Богородице и подигнут на стијенама мјеста Тврдош, крај десне обале ријеке Требишњице, четири километра западно од Требиња.

Коментари 0
Повезане вијести
Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу Берјан: Вратићемо понос српској униформи, љекару, учитељу
На колико територије Српске "вреба" опасност од мина На колико територије Српске "вреба" опасност од мина
Почела исплата додатака за март Почела исплата додатака за март
Најчитаније
  • Борбе у Подрињу - Зворник, Шековићи 1992.
    12h 45m
    8
  • Прекнута сједница Дома народа, Бошњаци изашли из сале
    5h 15m
    6
  • Општина Источно Ново Сарајево: У априлу низ активности помоћи грађанима
    9h 48m
    0
  • Изгласана смјена српских замјеника министара у Савјету министара
    8h 52m
    1
  • Навршиле се 33 године од убиства српских полицајаца
    12h 19m
    4