Пригодним програмом и подизањем заставе на јарболу, руководство и ученици Средње школе "28. јуни" из Источног Новог Сарајева обиљежили су данас Дан српског јединства, слободе и националне заставе.
Директор Средње школе "28. јуни" Борис Брајовић, истакао је да се на дан када је пробијен Солунски фронт слави данашњи празник и да је то важан историјски датум, те да ће разред који је прошле године остварио најбоље резултате имати част да изнесе заставу.
Он је нагласио да ће данас бити подигнута и посебна застава - сопствена застава школе.
Професор српског језика и књижевности у овој школи Драгана Мандрапа истакла је да данас треба да славимо јединство, да се поклонимо застави и славимо слободу, али и да поменемо голготу коју је српски народ пролазио вијековима на путу ка тој слободи.
- Не постоји већи идеал од идеала слободе. Данас ћемо се сјетити и знаменитих људи чија су дјела вјечна, али и малих, обичних људи из чијег су личног или колективног идентитета настала нека од најљепших књижевних дјела, родољубивих пјесама, казана на српском језики и написана на ћириличном писму – рекла је Мандрапа.
Мандрапа је истакла да чувањем историје, његовањем ћириличног писма и српског језика, као народ никада нећемо нестати.
- Прошлост припада свима нама, а будућност нашој дјеци, зато данас, али и сваког другог дана, заједно са њима, причамо о славној прошлости, славним прецима и тако у срца и свијест усађујемо љубав према роду, отаџбини и слободи – рекла је Мандрапа.
Ученица другог три одјељења, смјера техничар информационих технологија Марија Крсмановић, рекла је да је њеном одјељењу припала част да у име ученика своје школе иснесу заставу.
- Данас ће се застава вијорити на вјетру као подсјетник на жртву коју су наши преци поднијели за слободу свог народа – истакла је Крсмановићева.
Ана Пухало, рекла је да су кроз историју увидјели да је српски народ сачувао јединство, да је су се наши преци борили да сачувају име, језик и слободу и да то не смијемо заборавити.
- У нашим породицама се његује слободарски дух, приче о славним прецима се преносе са кољена на кољено, и само тако ћемо сачувати нашу историју од заборава – рекла је Пухало.