Српска хероина Госпава Беатовић добила улицу

28.06.2024. 21:10
0
ИЗВОР: srna.rs

У Братунцу је данас свечано откривена табла Улице Госпаве Беатовић, чиме је испоштована недавна одлука Скупштине општине да Беатовића сокак добије име по српској хероини.

Поводом Видовдана и 110 година од Сарајевског атентата на аустроугарског престолонасљедника Франца Фердинанда, табла је постављена на кућу коју је Госпава са супругом Павлом саградила 1906. године, а открили су је њихови потомци у присуству пријатеља и начелника општине Братунац Лазара Продановића.

Према ријечима Госпавиног унука Павла, који носи дједово име, Госпава Беатовић била је прва жена у БиХ коју је суд Аустроугарске осудио на смрт вјешањем.

Он је у име потомака захвалио начелнику општине и одборницима Скупштине општине Братунац за одлуку да ова улица носи назив по Госпави Беатовић.

Продановић је рекао да је прије 100 година требало на неки начин обиљежити смрт ове хероине и да ће ускоро бити урађена спомен-плоча са њеним основним биографским подацима.

Продановић је истакао да се на неки начин треба одужити и отргнути од заборава и 18 мјештана Братунца којима је суђено у такозваном "велеиздајничком процесу" у Бањалуци за подршку припадницима "Младе Босне", као и 52 мјештанина Братунца стријељана на почетку Првог свјетског рата.

Госпава Беатовић рођена 1865. године у породици Додер код Гацка, удала се за Павла Беатовића са којим је 1897. године доселила у Братунац. Имали су шесторо дјеце и бавили се трговином. Имали су трговачку радњу у својој кући.

Након Сарајевског атентата ухапшени су јој муж Павле и син Ђорђе и спроведени у логор у Арад. Госпава је остала са петоро дјеце. Након пробоја и ослобађања дијелова територије Сребренице и Братунца четнички мајор Коста Тодоровић долази у кућу познаника и пријатеља Павла Беатовића и сазнаје да је он у заробљеништву.

Госпава му казује гдје је остало наоружање и складиште муниције аустроугарске војске и да су јој муж и син заробљени.

Тодоровић јој је нудио да пређе да живи у Србији што она није прихватила сматрајући да би тиме погоршала положај супруга и сина који су били у заробљеништву.

Након поновног уласка аустријске војске у Братунац била је ухапшена и спроведена у Тузлу гдје је 8. октобра 1914. године осуђена на смрт вјешањем и пресуда је одмах извршена.

Остало је забиљежено да се храбро држала, да није дозволила да јој стављају повез преко очију приликом вјешања и да је приликом доласка под вјешала узвикнула "Живјела слобода, живјела Србија".

Коментари 0
Повезане вијести
Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста Сјећање на смрт шестогодишње Биљане Николић - рана која не зараста
Комеморатривни скуп у Братунцу протекао мирно Комеморатривни скуп у Братунцу протекао мирно
Патријарх служи парастос за 3.267 убијених Срба Патријарх служи парастос за 3.267 убијених Срба
Најчитаније
  • Интерово злато са Пала: Милинковић одиграла сваки минут, сада потписала и рекордни уговор
    19h 29m
    5
  • Непознати детаљи из живота Стевана Калембера
    22h 4m
    3
  • Источна Илиџа: Обавјештење о суфинансирању набавке школског прибора
    14h 57m
    0
  • Потврђена оптужница против осумњиченог за тјелесну повреду и недозвољени промет оружја
    15h 48m
    0
  • Студенти Електротехничког факултета у Јекатеринибургу
    17h 44m
    0