Поводом обиљежавања Међународног дана матерњег језика у Дјечијој библиотеци у Источном Сарајеву организована је интерактивна радионица за ученике од шестог до деветог разреда основних школа на тему "Приче о ријечима".
Радионицу је организовала Матична библиотека Источно Сарајево у сарадњи са Катедром за србистику Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, а предавачи-водитељи су били доц. др Биљана Мишић, мср Светлана Панић и мср Душан Пејић.
Фото: katera.news
Директор Матичне библиотеке Источно Сарајево Наташа Кулашинац навела је да истраживања показују да језици у свијету изумиру, те да је стога јако важно сачувати српски језик.
- У циљу очувања и његовања матењег језика Матична библиотека годинама организује овакве радионице и предавања, посебно са омладином на којој је да сачува српски језик – рекла је она.
Душан Пејић, асистент на Катедри за србистику Филозофског факултета у Палама, истакао је да је најважније сачувати матерњи језик јер је то основни стуб српског националног идентитета уз ћирилицу, као писмо српског језика и српског народа.
Фото: katera.news
Он је додао да је све што је српски народ створио у домену културе, књижевности, умјетности и науке створено на српском језику.
Говорећи о радионици, Пејић је рекао да си били пријатно изненађени знањем и здравим размишљањем дјеце која доста знају, нарочито о познавању англицизама, односно страних ријечи из енглеског језика које се данас учестало употребљавају у српском језику.
Даница Матовић, учесник радионице, рекла је да су основци на радионицу дошли да прошире своје знање о српском језику, те да су научила да за многе стране ријечи постоји одговарајућа у српском, матерњем језику.
Фото: katera.news
Филип Пекић рекао је да су дјеца научила да не треба да користе ријечи из енглеског језика, већ оне из свог матерњег, српског.
- На примјер то су ријечи "рендо", што значи "случајно", онда "шер", "лајк" и сличне - навео је Пекић.