Povodom obilježavanja Međunarodnog dana maternjeg jezika u Dječijoj biblioteci u Istočnom Sarajevu organizovana je interaktivna radionica za učenike od šestog do devetog razreda osnovnih škola na temu "Priče o riječima".
Radionicu je organizovala Matična biblioteka Istočno Sarajevo u saradnji sa Katedrom za srbistiku Filozofskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu, a predavači-voditelji su bili doc. dr Biljana Mišić, msr Svetlana Panić i msr Dušan Pejić.
Foto: katera.news
Direktor Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac navela je da istraživanja pokazuju da jezici u svijetu izumiru, te da je stoga jako važno sačuvati srpski jezik.
- U cilju očuvanja i njegovanja matenjeg jezika Matična biblioteka godinama organizuje ovakve radionice i predavanja, posebno sa omladinom na kojoj je da sačuva srpski jezik – rekla je ona.
Dušan Pejić, asistent na Katedri za srbistiku Filozofskog fakulteta u Palama, istakao je da je najvažnije sačuvati maternji jezik jer je to osnovni stub srpskog nacionalnog identiteta uz ćirilicu, kao pismo srpskog jezika i srpskog naroda.
Foto: katera.news
On je dodao da je sve što je srpski narod stvorio u domenu kulture, književnosti, umjetnosti i nauke stvoreno na srpskom jeziku.
Govoreći o radionici, Pejić je rekao da si bili prijatno iznenađeni znanjem i zdravim razmišljanjem djece koja dosta znaju, naročito o poznavanju anglicizama, odnosno stranih riječi iz engleskog jezika koje se danas učestalo upotrebljavaju u srpskom jeziku.
Danica Matović, učesnik radionice, rekla je da su osnovci na radionicu došli da prošire svoje znanje o srpskom jeziku, te da su naučila da za mnoge strane riječi postoji odgovarajuća u srpskom, maternjem jeziku.
Foto: katera.news
Filip Pekić rekao je da su djeca naučila da ne treba da koriste riječi iz engleskog jezika, već one iz svog maternjeg, srpskog.
- Na primjer to su riječi "rendo", što znači "slučajno", onda "šer", "lajk" i slične - naveo je Pekić.