Непажња и бахата вожња неодговорних возача поново су на путевима Српске скројиле поразну црну статистику, према којој су лани у саобраћаним несрећама изгубљена 94 живота, а главни кривци, тврде стручњаци, су прекомјерна брзина и алкохол, али и употреба мобилних телефона током управљања возилом.
У Министарству унутрашњих послова (МУП) РС кажу да је током 2024. године евидентирано 10.807 саобраћајних несрећа, што представља раст од 1,8 одсто, с обзиром на то да је током 2023. године евидентирано 10.620 несрећа.
Проста рачуница показује да је лани сваки дан широм Српске било око 30 несрећа са тежим или лакшим посљедицама.
- Полицијски службеници лани су евидентирали 90 саобраћајних несрећа са смртним исходом, а страдало је укупно 94 људи, односно 15 мање у односу на 2023. годину. Теже повреде задобило је 616 особа, што је мање за 0,6 одсто у односу на годину раније. Пад од 7,9 одсто забиљежен је и код лакших повреда које је задобило 3.148 лица - рекли су у МУП-у РС и додали да је у 8.173 саобраћајних несрећа дошло до материјалне штете, што је незнатно повећање за 0,2 одсто у односу на исти период 2023. године.
У МУП-у РС наводе да је највећи број саобраћајних несрећа, њих 5.114 или 47,3 одсто евидентиран на подручју Полицијске управе Бањалука.
- На подручју које покрива ова полицијска управа у односу на 2023. годину број саобраћајки је повећан за 5,3 одсто, док је број смртно страдалих на тој регији мањи за девет лица - нагласили су у МУП-у РС.
Директор Агенције за безбједност саобраћаја РС Младен Петровић каже за "Глас" да је брза вожња и даље главни узрок саобраћајних несрећа, уз алкохол, који високо котира на тој листи.
- Рекао бих да је утицај мобилних телефона такође огроман кривац. Возачи прелазе границе, раније су разговарали током вожење, а сада пишу и поруке, прегледају објаве на друштвеним мрежама, читају вијести по порталима и слично. Појачаћемо кампању када је ријеч о коришћењу телефона, нарочито за младе, јер их они највише и користе - рекао је Петровић.
Он је истакао да је позитивно што се број погинулих у саобраћају из године у годину смањује, са изузетком 2023. године, када је дошло до раста.
- Само заједничким радом свих институција које се баве питањем саобраћаја можемо постићи боље резултате. Агенција је фокусирана на млађу популацију, држимо предавања у школама, односно 90 одсто фокуса је на будућим возачима, да код њих развијемо свијест о опасностима. Такав вид превенције је дугорочан процес, али сматрам да већ даје резултате. Агенција је основана 2011, садашње генерације младих возача су већ слушале наша предавања и сматрам да је то један од разлога што долази до колико-толико боље статистике - рекао је Петровић и додао да треба проћи доста времена да би едукација и превенција постале доминантне у односу на репресију.
Постављање значајног броја радара на путевима Српске, уз појачане полицијске контроле такође је утицало на резултате.
- Казне су нажалост за менталитет наших грађана најефикасније. Више од 90 одсто возача када сједа за волан размишља гдје је патрола, гдје је радар и да ли ће добити казну. Радари су ту да би сачували животе, а не да би неко платио казну. То људи не разумију - сматра Петровић.
Пјешаци
Према подацима Министарства унутрашњих послова РС, у саобраћајним несрећама током прошле године живот је изгубило и 15 пјешака.
- У том периоду тешко је повријеђено 85 пјешака, док је лакше повреде у саобраћају добило њих 225 - рекли су у МУП-у РС.