Који је то први корак који морате да урадите, уколико вас уједе змија?
Никако не смијете кренути у лов за змијом због ризика од додатног угриза.
Само ако је змија убијена, тада је пожељно донијети је у болницу ради тачне идентификације, што много утиче на терапијски поступак.
На мјесту угриза се обично виде двије убодне ранице од змијских зуба, међусобно удаљене око 6 до 8 мм, премда је могуће да постоји и само једна раница или чак само огреботина. Налаз ранице не значи да је отров сигурно убризган у тијело.
Ако змија није отровница, рану треба обилно испрати водом, намазати антибиотском машћу и замотати завојем.
Треба провјерити када је особа посљедњи пут вакцинисана против тетануса, па ако је прошло више од 5 година, потребно је поновити вакцину.
Код сумње на змију отровницу угрижена особа мора строго да мирује, тј. треба избјегавати и најмањи покрет, а руку или ногу на којој је угризна рана треба имобилизовати.
Никако немојте да исисавате отров из ране!
Подвезивање изнад угризне ране такође није препоручљиво и не примјењује се јер може довести до компликација. Евентуалну компресију изводе посебно едуковани здравствени радници у ванредним случајевима.
Лед се не смије стављати на рану.
Неопходно је хитно превести угрижену особу у болницу.
Обично се жртве угриза змије хоспитализују, без обзира да ли је змија отровна или не.
Противотров за змијски угриз се даје искључиво у болничким условима интравенски, и то само када је строго индикован, будући да сам серум може изазвати озбиљне, па чак и по живот опасне реакције.
Како одбити змије од вашег дворишта
Стручњаци наводе како је сумпор прах потребно посути по дворишту (купује се у пољопривредним апотекама), али уколико покисне он губи своје дејство. Значи, уколико сумњате да се око ваше куће крећу змије, купите сумпор прах и поспите га око куће, преноси „Курир“.