Koji je to prvi korak koji morate da uradite, ukoliko vas ujede zmija?
Nikako ne smijete krenuti u lov za zmijom zbog rizika od dodatnog ugriza.
Samo ako je zmija ubijena, tada je poželjno donijeti je u bolnicu radi tačne identifikacije, što mnogo utiče na terapijski postupak.
Na mjestu ugriza se obično vide dvije ubodne ranice od zmijskih zuba, međusobno udaljene oko 6 do 8 mm, premda je moguće da postoji i samo jedna ranica ili čak samo ogrebotina. Nalaz ranice ne znači da je otrov sigurno ubrizgan u tijelo.
Ako zmija nije otrovnica, ranu treba obilno isprati vodom, namazati antibiotskom mašću i zamotati zavojem.
Treba provjeriti kada je osoba posljednji put vakcinisana protiv tetanusa, pa ako je prošlo više od 5 godina, potrebno je ponoviti vakcinu.
Kod sumnje na zmiju otrovnicu ugrižena osoba mora strogo da miruje, tj. treba izbjegavati i najmanji pokret, a ruku ili nogu na kojoj je ugrizna rana treba imobilizovati.
Nikako nemojte da isisavate otrov iz rane!
Podvezivanje iznad ugrizne rane takođe nije preporučljivo i ne primjenjuje se jer može dovesti do komplikacija. Eventualnu kompresiju izvode posebno edukovani zdravstveni radnici u vanrednim slučajevima.
Led se ne smije stavljati na ranu.
Neophodno je hitno prevesti ugriženu osobu u bolnicu.
Obično se žrtve ugriza zmije hospitalizuju, bez obzira da li je zmija otrovna ili ne.
Protivotrov za zmijski ugriz se daje isključivo u bolničkim uslovima intravenski, i to samo kada je strogo indikovan, budući da sam serum može izazvati ozbiljne, pa čak i po život opasne reakcije.
Kako odbiti zmije od vašeg dvorišta
Stručnjaci navode kako je sumpor prah potrebno posuti po dvorištu (kupuje se u poljoprivrednim apotekama), ali ukoliko pokisne on gubi svoje dejstvo. Znači, ukoliko sumnjate da se oko vaše kuće kreću zmije, kupite sumpor prah i pospite ga oko kuće, prenosi „Kurir“.