Порталу Катера јавили су се узнемирени грађани насеља Кула у Источној Илиџи, тврдећи да је живот у овом насељу постао немогућ због, како они кажу, екстремистичке вјерске групе која се населила у овој локалној заједници.
Према њиховим ријечи, крајем децемба 2021. године у ноћним сатима, у куће чији је власник С.В, предузетник из Братунца и посланик у Народној скупштини Републике Српске, уселило је око 40 припадника секте Лев Тахор, поријеклом из Израела, које називају и „јеврејски талибани“.
Куће у којој су смјештени припадници секте Лев Тахор (Извор: Катера/Уступљене фотографије)
Један од становника насеља Кула објашњава да је ова група, која се населила у њиховом комшилуку, према доступним информацијама на интернету, екстремистичка вјерска група, која се суочила са оптужбама за отмице дјеце, педофилију, силовања, склапања малољетничких бракова, злостављања дјеце.
- Ова група се често селила у покушају да побјегну од државних агенција за заштиту дјеце и закона. Из Израела су протјерани, депортовани су из САД, Канаде, из Ирака, Ирана, Румуније, Турске, Албаније, Молдавије. Према доступним информацијама, од којих се леди крв у жилама, челници ове секте су оптуживани за најтеже злочине – објашњава забринути грађанин.
Он је додао да су се обраћали Полицијској управи Источно Сарајево из које су добили објашњење да је најављен долазак групе Јевреја.
Након што су схватили, према њиховим ријечима, да се у тим кућа дешавају јако чудне ствари, те да припадници ове секте цјелодневно вријеме проводе у молитви, не радећи ништа друго, становници овог насеља су одлучили да гласно проговоре.
- Не могу вам ријечима описати каква се атмосфера осјећа у њиховој близини. Из тих кућа допиру звуци неких религиозних пјесама, које звуче језиво. Пјевају их дјеца, а и даље звуче као да их пјевају људи који су ван сваког разума – говори наш саговорник.
Фото: Катера/Уступљене фотографије
Други становник насеља Кула истиче да су они, заиста, у почетку мислили да су то Јевреји, али да су одмах уочили да су жене специфично обучене, те да никакву званичну информацију о томе ко се доселио у њихов комшилук, нису имали.
- Жене су обучене у бурке, покривене, тако су обучене и дјевојчице. Мушкарци и дјечаци су обучени исто. Стално нас посматрају, чим отворим врата од куће, схватим да ме један од њих гледа са терасе или из дворишта. Осјећам се узнемирено и забринуто. Плашимо се за дјецу – говори други саговорник.
Наш саговорник нам је објаснио да су се обраћали Служби за послове са странцима, који су се одазвали позиву, али нису успјели да их легитимишу јер им нису дозволили улазак у куће.
Према његовим ријечима, из ове службе су потврдили да су досељеници поријеклом из Израела, али да су грађани морали сами истраживати у покушају да дођу до више информација.
- Врло брзо сам схватио ко је ова екстемистичка група јер сам на једној од интернет страница пронашао фотографију са аеродрома у Истанбулу од 4. новембра 2021. године на којој сам јасно препознао двојицу коју виђам у свом комшилуку сваки дан. На једном снимку, који је на интернету обиљежен као узнемиравајући, уочио сам дјечија колица са жирафама, која сам видио и у дворишту куће – истиче он.
Фотографија на којој је наш саговорник препознао двојицу припадника секте Лев Тахор (Извор: theyeshivaworld.com)
Узнемирени грађани тврде да се плаше да се још чланова Лев Тахора не досели и затражи азил, ако се испостави да им боравак овдје одговара.
- Проблем представља и власник куће. Прошле године је куће издао Арапима, сад члановима секте. Не сметају нама људи, Кинези, црнци, Јапанци, нека изда коме год хоће, али ово је озбиљна прича. Члановима једне секте није мјесто у нашем насељу и нашој локалној заједници – огорчен је наш саговорник.
Грађани овог насеља још једном понављају да сматрају да овој групи није мјесто овдје и да они не желе да мијењају њихову идеологију и начин живота, него да инсистирају само на томе да напусте Кулу.
- Ако се нешто не подузме, ми ћемо продати наше куће. Нећемо да живимо у средини гдје не осјећамо сигурност за дјецу и породице. Треба ли да чекамо да се нешто деси? Није им мјесто овдје. Сви изговори су неприхватљиви, хоћемо рјешење – закључују наши саговорници.