Стејт департмент: Албанија и С. Македонија међу земљама које ће примити Авганистанце

21.08.2021. 15:07
0
ИЗВОР: webtribune.rs

Амерички државни секретар Ентони Блинкен изјавио је да је до сада, осим САД, још 12 земаља пристало да макар привремено прими избјеглице из Авганистана, а међу њима су и Сјеверна Македонија и Албанија.

- Албанија, Канада, Колумбија, Костарика, Чиле, самопроглашено Косово, Сјеверна Македонија, Мексико, Пољска, Катар, Руанда и Уганда су дали великодушне понуде у погледу напора који се улажу у пресељење угрожених Авганистанаца - рекао је Блинкен, а саопштио касно синоћ амерички Стејт департмент.

- Изузетно цијенимо подршку коју су понудили и поносни смо да са њима сарађујемо у заједничкој подршци авганистанском народу. Охрабрени смо и тиме што друге земље такође разматрају да понуде подршку - рекао је Блинкен, преноси Бета.

Блинкен је рекао да се преко територије 14 земаља већ сада, или ће се ускоро обављати транзит евакуисаних Авганистанаца и држављана других држава који су напустили Авганистан.

То су, како је навео, Бахреин, Данска, Француска, Немачка, Италија, Казахстан, Кувајт, Катар, Таџикистан, Турска, Украјина, Уједињени Арапски Емирати, Велика Британија и Узбекистан.

Блинкен је рекао да су САД од 14. августа омогућиле да америчким авионима Кабул напусти око 13.000 људи и да настављају са операцијом спасавања.

- Током протеклих пар дана САД су кроз своје дипломатске канале организовале до сада незапамћену глобалну акцију евакуације америчких држављана, особља партнерских држава и угрожених Авганистанаца из Кабула - рекао је Блинкен.

- Желим посебно да захвалим нашим партнерима широм планете који су били од кључног значаја у овој операцији - рекао је државни секретар САД.

Коментари 0
Повезане вијести
Авганистан: Забрана продаје дјечијих играчака Авганистан: Забрана продаје дјечијих играчака
Преломни дани за Србе у Лепосавићу – „Олуја нас донела на Косово и Метохију, сада нам прети нова!“ Преломни дани за Србе у Лепосавићу – „Олуја нас донела на Косово и Метохију, сада нам прет...
Због потреса у Турској у БиХ порастао број турских миграната Због потреса у Турској у БиХ порастао број турских миграната
Најчитаније
  • На данашњи дан рођен Филип Вишњић
    6h 23m
    3
  • Стари Брод - исказ групе свједока из Чајнича
    6h 20m
    3
  • Преминула мајка Милорада Додика
    23h 32m
    3
  • Којић упутио телеграм саучешћа Милораду Додику
    21h 22m
    0
  • Којић: Бројни инвестициони пројекти у општини Пале за 2026. годину
    19h 16m
    0