Студенти Србије и Српске обиљежиће на Палама Дан српског јединства

22.06.2022. 18:06
0
ИЗВОР: srna.rs

Студенти из Србије и Републике Српске заједнички ће на Палама обиљежити Дан српског јединства, слободе и националне заставе - 15. септембар, најавио је данас министар просвјете, науке и технолошког развоја Србије Бранко Ружић.

- То је добар начин да негујемо односе које имамо и да на прави начин развијамо сарадњу - рекао је Ружић, који је на Палама разговарао са представницима Уније студената Српске о начинима сарадње са студентским удружењима у Србији.

Он је истакао да студенти Републике Српске и Србије на свим нивоима образовања имају истовјетан статус и да се све дипломе признају без нострификације, те додао да ће у наредну академску годину на терет буџета Србије моћи да се упише 29.790 студената.

На састанку је било ријечи и о моделу дуалног образовања и могућностима да се такав вид студирања уведе у Републици Српској, по узору на Србију, као и о питању стипендирања студената из Србије у Републици Српској.

Ружић је указао на значај студентског организовања у Србији, које је важан чинилац развоја високог образовања, саопштено је из Министарства просвјете, науке и технолошког развоја Србије.

- Најпоноснији смо на нов Закон о студентском организовању. Установили смо студентске конференције и студентске парламенте, уредили начин њиховог финансирања и надлежности, одабир чланова, али једна од значајнијих новина јесте могућност да представници студената учествују у раду факултета и имају право на одлучивање - навео је Ружић.

Он је рекао да је приликом израде тог закона постојала добра сарадња са Студентском конференцијом универзитета Србије /СКОНУС/ и да је захваљујући томе постигнути сјајни резултати када је ријеч о побољшању услова студирања.

Ружић је данас присуствовао и Другој регионалној конференцији "Сарадња институција, јавног и приватног сектора и НВО" на Економском факултету на Палама, при чему је истакао значај дијалога и подршке НВО у креирању јавних политика, као и о заједничким напорима Србије и Српске за постизање вишег нивоа очувања националног идентитета.

Дан српског јединства, слободе и националне заставе државни је празник који се 15. септембра празнује у Србији и Републици Српској.

Празник је симболично установљен да се прославља на дан када се обиљежава Пробој солунског фронта. Празнује се од 2020. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Почиње "лов" на трговце који игноришу ограничење маржи, казне до 10.000 КМ Почиње "лов" на трговце који игноришу ограничење маржи, казне до 10.000 КМ
Представници Црвеног крста Српске размијенили искуства са делегацијом Црвеног крста Косова и Метохије Представници Црвеног крста Српске размијенили искуства са делегацијом Црвеног крста Косова...
Синдикат из РС објавио износ плате: Ево колико зарађује докторица са 37 година радног стажа Синдикат из РС објавио износ плате: Ево колико зарађује докторица са 37 година радног стажа
Најчитаније
  • Фирма „Браћа Марјановић“ запошљава
    14h 45m
    1
  • Годишњица НАТО агресије на СР Југославију (ВИДЕО)
    16h 15m
    14
  • На данашњи дан рођен Младен Секуловић, први оскаровац из Билеће (ФОТО)
    16h 45m
    68
  • Ciak auto BH d.o.o. запошљава
    12h 42m
    0
  • Данас Свјетски дан вода
    15h 15m
    0