Суд казнио државу због лошег ваздуха у градовима

17.10.2022. 19:56
0
ИЗВОР: tanjug.rs

Највиши административни суд Француске данас је наложио држави да плати двије нове казне од по 10 милиона евра, обје због неуспјеха у побољшању квалитета ваздуха у већим градовима земље.

Санкције долазе након првих 10 милиона евра новчане казне 2021. године, преноси Ројтерс.

Како се наводи, у циљу усклађивања с европским стандардима прије пет година је Државни савјет, који дјелује као правни савјетник извршне власти и врховни суд за административну правду, наредио влади да смањи нивое азот-диоксида и финих честица у неколико десетина зона.

- Мјере које је предузела држава до данас не гарантују да ће квалитет ваздуха бити побољшан тако да што скорије буду испоштовани одређени параметри загађења - наводи се у саопштењу Државног савјета.

Иначе, новац од казни намијењене је еколошким групама које су покренуле случај.

Наведено је и да су упркос извјесном побољшању четири области и даље посебно угрожене, а ријеч је о Тулузу, Паризу, Лиону и Екс-Марсеју.

Ројтерс напомиње да је Француска међу неколико чланица Европске уније за које је суд ЕУ посљедњих година утврдио да крше стандарде о квалитету ваздуха.

Брисел процјењује да загађење ваздуха у Европи сваке године доприноси пријевременој смрти у више од 400.000 случајева и подстиче чланице Уније да предузму правне мјере против оних који не поштују правила.

Коментари 0
Повезане вијести
Пресуда Тачију и осталим одгођена за 20. јул Пресуда Тачију и осталим одгођена за 20. јул
Укинута пресуда Кецмановићима Укинута пресуда Кецмановићима
Дугорочна изложеност аеро-загађењу повећава број обољелих од незаразних болести Дугорочна изложеност аеро-загађењу повећава број обољелих од незаразних болести
Најчитаније
  • Синовљев епитаф за оца Ристу Анђића
    14h 6m
    7
  • Шеховац: Полиција на терену ради на проналаску починилаца криминалних дјела
    11h 29m
    16
  • У току рад на расвјетљавању кривичног дјела „Тешко убиство“ у покушају
    17h 0m
    1
  • Најављени прекиди електричне енергије за сутра
    8h 19m
    0
  • Берјан: Хитно увести ванредне безбједносне мјере у Источном Сарајеву
    16h 50m
    1