Дом здравља Источно Сарајево чији су оснивачи општине Источна Илиџа и Источно Ново Сарајево, одувијек је специфичан по начину функционисања, а донедавно је имао и два директора, из сваке, од двије политичке опције које су га основале.
Посљедње информације које су стигле на адресу нашег портала тичу се претходног директора, Дејана Шешеља, који је до прије пар мјесеци обављао ту функцију.
Наиме, одборници скупштине општине Источно Ново Сарајево, већином гласова, смијенили су, 30. децембра 2022. године, директора Шешеља, након чега је он пресавио табак и тужио Општину Источно Ново Сарајево, а сада је стигла и пресуда Окружног суда у Источном Сарајеву у којој се наводи да се његова тужба усваја, те да се усвојени акт оспорава.
У образложењу Окружног суда стоји да оспорени акт има недостатке који спречавају оцјену његове законитости, као и да није правилно примијењен закон, те да није правилно утврђено чињенично стање.
Подсјећамо, званични разлог смјене Шешеља је негативан финансијски извјештај, a именовани је још тада најавио тужбу и тврдио да је у ријеч о политичкој смјени која није у складу са законом, јер су извјештај о пословању ове здравствене установе за претходну годину усвојили Управни одбор Дома здравља и једна локална заједница.
У пресуди се даље наводи и да Дом здравља Источно Сарајево има два оснивача, општине Источно Ново Сарајево и Источна Илиџа, те да су њихова права и обавезе регулисане Споразумом о регулисању међусобних права и обавеза везано за органе управљања у ЈЗУ Дом здравља „Источно Сарајево“.
-С обзиром на наведено основано се указује на чињеницу да тужена (Општина Источно Ново Сарајево) у свом рјешењу није образложила из којих разлога један оснивач доноси одлуку без другог оснивача, што упућује на повреду одредаба члана 197. став 2. ЗОУП-а - наводи се у Пресуди Окружног суда у Источном Сарајеву.
Дејан Шешељ, некадашњи директор Дома здравља Источно Сарајево, не крије задовољство оваквом пресудом Окружног суда у Источном Сарајеву.
-Именован сам за директора Дома здравља на мандат од четири године и за то је дало сагласност Министарство здравља Републике Српске. И поред тога што сам именован за директора на четири године, Скупштина општине Источно Ново Сарајево је као разлог моје смјена навела негативан финансијски извјештај. Ако погледамо приходе, који су повећани у доба саме пандемије корона вируса која је тада владала, а да су расходи смањени или остали исти, јасно је да у цјелокупној тешкој ситуацији, извјештај није могао бити позитиван – појаснио је Шешељ.
Како даље наводи, он није довео до таквог финансијског резултата, да се трудио да набави нову опрему, да пружи најбољу његу грађанима Источног Сарајева, те да здравствени систем остане одржив у доба короне, када су „пуцали“ системи многих земаља.
-Да, закон каже да уколико извјештај буде негативан, директор може бити смијењен прије истека мандата од четири године, али ако узмемо у обзир чињеницу да су два субјекта, од три, гласала за извјештај, онда не можемо говорити да он није добар, јер има више гласова за, него против – рекао је Шешељ, додајући да је његова смјена „политичка“.
Како истиче, судске трошкове, у износу од 877,50 КМ ће морати платити или Дом здравља Источно Сарајеви или Општина Источно Ново Сарајево.
Начелник општине Источно Ново Сарајево, Јован Катић, за Катеру је рекао да није стигао да погледа пресуду коју је донио суд, те да ће тема смјене директора Дома здравља бити на дневном реду сљедећег скупштинског засједања које је заказано за четвртак, 27. април.
Слободан Маунага, предсједник Управног одбора ЈЗУ Дом здравља „Источно Сарајево“ рекао је за наш портал да су и раније упозоравали да Дејан Шешељ није смијењен по закону, те да се ради о „политичкој смјени“.
-Упозоравали смо, од само почетка, да уколико дође до тужбе, исход може бити овакав. Стога смо захтијевали да добијемо гаранцију да грађани Источног Сарајева неће плаћати судске или било какве друге трошкове. Из Општине Источно Ново Сарајево добили смо гарант, односно потписану потврду начелника одјељења, да то тога неће доћи – рекао је Маунага.