Сутра четврт вијека од закључивања Дејтонског споразума

20.11.2020. 10:22
0
ИЗВОР: Srna

Сутра се навршава 25 година од када је у америчкој бази Рајт Петерсон у Дејтону парафиран Општи оквирни споразум за мир у БиХ и његових 12 анекса, чиме је окончан рат у БиХ и успостављен њен уставно-правни поредак.

Овим споразумом створена је државна заједница БиХ састављена од два ентитета, Републике Српске и Федерације БиХ, који су потписници свих анекса.

Дејтонски споразум, након тронедјељних преговора, парафирали су тадашњи предсједници Србије Слободан Милошевић, такозване Републике БиХ Алија Изетбеговић и Хрватске Фрањо Туђман.

Споразум је парафиран у присуству тадашњег државног секретара САД Ворена Кристофера, а осим њега главни амерички посредници били су Ричард Холбрук и генерал Весли Кларк.

Дејтонски споразум званично је потписан 14. децембра 1995. године у Јелисејској палати у Паризу.

Дан успостављања Општег оквирног споразума за мир у БиХ - 21. новембар републички је празник и нерадни дан у Републици Српској. 

Коментари 0
Повезане вијести
Алија Изетбеговић у јуну 1992. увео ратно стање Алија Изетбеговић у јуну 1992. увео ратно стање
Више од двије деценије од срамне арбитраже за Добрињу Више од двије деценије од срамне арбитраже за Добрињу
Годишњица срамне арбитраже за Добрињу Годишњица срамне арбитраже за Добрињу
Најчитаније
  • То нису били људи, већ звијери: Страдање браће Петра и Павла
    17h 48m
    17
  • Увредљива порука против Срба исписана на стамбеној згради у Источној Илиџи
    14h 27m
    20
  • Бранко Блануша кандидат за предсједника Српске, Маринко Божовић за српског члана Предсједништва БиХ
    7h 19m
  • Од Пала до научног признања у Москви: Прича Анђеле Вуковић
    12h 6m
    0
  • Напокон познато кад почиње поврат ПДВ-а на прву некретнину
    14h 52m
    0