Сутра Спасовдан

24.05.2023. 10:05
0
ИЗВОР: srna.rs

Српска православна црква /СПЦ/ прославиће сутра Спасовдан или Вазнесење Господње, хришћански празник који се обиљежава 40 дана након Васкрса.

Спасовдан је један од десет празника који је посвећен Исусу Христу и увијек се слави четвртком.

Према хришћанском вјеровању, Христос је васкрсењем показао да је јачи од смрти и 40 дана касније његови су се ученици налазили за трпезом.

Тог дана им се Христос поново јавио и рекао: "Идите по свему свијету и проповиједајте Јеванђеље сваком створењу. Ко повјерује и крсти се, биће спасен, а ко не повјерује биће осуђен".

Да би у томе успјели, Христос им је обећао Духа утјешитеља и заповједио да до силаска Духа Светога не излазе из Јерусалима. Тако су могли пренијети Христову вјеру у свијет и тиме људе спасавати у вјери - одатле назив Спасовдан.

Подигнутих руку Христос је ученике и благословио након чега се почео узносити на небо, чиме се, завршивши дјело спасења, вратио Богу на небесима.

На вечерњој служби, која се служи у сриједу уочи Вазнесења, врши се у складу са црквеним типиком, такозвано оданије Пасхе, нека врста опраштања са Васкрсом.

Спасовдан је слава манастира Високи Дечани, Београда, Бањалуке, Невесиња и Источног Новог Сарајева.

Колики је значај Спасовдана говори податак да је најстарији историјско-правни документ српске средњовјековне државе - Душанов законик обнародован баш на Спасовдан 1349. године.

Коментари 0
Повезане вијести
Сутра Велики петак Сутра Велики петак
Данас Велики четвртак Данас Велики четвртак
Сутра Велики четвртак Сутра Велики четвртак
Најчитаније
  • Догодине у Призрену
    13h 20m
    12
  • Прича о псима који су положили живот на Кошарама (ФОТО)
    17h 56m
    0
  • Распоред богослужења за васкршње празнике у храмовима у Источном Сарајеву и Сарајеву
    10h 5m
    0
  • Свети Варнава Исповједник – свјетлост и утјеха сарајевским Србима још од Другог свјетског рата
    17h 50m
    3
  • Радно вријеме у Источном Новом Сарајеву током предстојећих празника
    17h 30m
    0