Сутра Сретење Господње

14.02.2024. 09:07
0
ИЗВОР: srna.rs

Српска православна црква /СПЦ/ прославиће сутра Сретење Господње као успомену на дан када је Богородица први пут увела у храм новорођеног Христа да га посвети Богу.

Први сусрет Бога и човјека под сводовима јерусалимског храма и сретење новорођеног Месије кога је у наручје примио праведни старац, познат као Свети Симеон Богоносац, слави се увијек четрдесетог дана од Божића, празника Рођења Исуса Христа.

Сретење је празник од суштинске важности за хришћанство и његово значење указује на први сусрет Спаситеља са људима.

Сретење се слави од времена цара Јустинијана, када је епидемија куге односила и до пет хиљада живота дневно, а земљотрес у Антиохији оставио за собом велику пустош.

Дан Сретења 1804. године пресудан је за историју српског народа, јер је тог дана Карађорђе Петровић подигао у Орашцу Први српски устанак.

Сретење је као крсна слава веома честа у српском народу.

У нашем народу постоји и вјеровање да се на Сретење срећу зима и љето, дани постају дужи и вријеме топлије.

Према народном вјеровању, ако на Сретење осване сунчан дан, а медвједи, уплашени од сопствене сјенке, врате се у зимски сан, вјерује се да ће зима потрајати још шест седмица.

Коментари 0
Повезане вијести
Руска црква уврстила српске свеце у свој календар Руска црква уврстила српске свеце у свој календар
Данас Свети Симеон Мироточиви Данас Свети Симеон Мироточиви
Сутра почиње Васкршњи пост Сутра почиње Васкршњи пост
Најчитаније
  • Најмлађи страдалници НАТО агресије: За 78 крвавих дана 79 дјечјих жртава
    21h 49m
    9
  • Данашњи дан најтежи је породици Тошовић: Марији је НАТО бомба убила бебу и супруга
    21h 49m
    1
  • Посне лазање са шпинатом
    11h 55m
    0
  • Драшко Станивуковић у притвору у Хрватској
    19h 10m
    0
  • Др Ковачевић: Важно је на вријеме препознати симптоме и започети лијечење туберкулозе
    17h 28m
    0