Сваки четврти радник у Српској одсуствовао с посла због корона вируса

16.03.2021. 19:37
0
ИЗВОР: srpskainfo.com

Од почетка епидемије, па до краја прошле године, у Српској је због изолације мјесечно на боловању у просјеку било око 4.430 радника, који су имали корону или су морали да се изолују због контакта са зараженим.

То значи да је, од укупног броја радника који су у 2020. користили боловање, сваки четврти са посла одсуствовао због изолације.

Подаци Фонда здравственог осигурања Републике Српске показују да је лани у просеку мјесечно на боловању било око 19.490 радника. До 30 дана у просеку је било 14.000, а преко 30 дана њих 5.490.

Кад је ријеч о изолацији, од марта до краја децембра 2020. регистрован је 44.321 случај боловања – 40.643 до 30 дана и 3.678 преко тога.

Усљед изолације, највише радника на боловању је било у новембру и децембру лане, када је и епидемиолошка ситуација у Српској била најнеповољнија.

У новембру су, тако, забиљежена 13.754 случаја боловања до 30 дана и 1.714 преко тога, а у децембру 11.574 случаја до мјесец дана и 1.136 преко 30 дана.

У ФЗО РС наглашавају да један случај не значи и један радник. Примјера ради, уколико један радник два пута у току мјесеца буде на боловању, он се води као два случаја.

– Такође, боловање због изолације подразумијева и изолацију усљед заразе корона вирусом, као и изолацију због контаката са зараженим. Исто тако, радници могу да буду у изолацији и из неких других разлога, невезано за корону, па је могуће да у наведеним подацима има случајева изолације и из других разлога, али тај број је, према подацима из ранијих година, незнатан – наглашавају за Srpskainfo у овом фонду и подсјећају да боловања до 30 дана иду на терет послодавца, а раднику се исплаћује од 70 до 90 одсто плате.

За боловања која су дужа од 30 дана, ФЗО РС послодавцима надокнађује 70 одсто нето плате, а у случају заразних болести, као што је и корона вирус, рефундира се 90 одсто плате.

У Савезу синдиката РС кажу да, у односу на укупну радну снагу, није алармантан број оних који су на боловању били због короне.

– До сада нисмо имали случајева да је у предузећима блокиран процес рада због масовног заражавања запослених. На почетку је било извјесних проблема у појединим предузећима из текстилне индустрије, али су она раднике одмах послала на годишњи одмор, чиме је спријечено даље ширење заразе – истиче за Srpskainfo потпредсједник за привреду у овом савезу Тане Пеулић.

У Унији удружења послодаваца РС наглашавају да се пословна заједница суочава с губицима од почетка пандемије корона вируса.

– Указали смо на проблем процедуре утврђивања статуса контакта инфициране особе, али, за сада, нема адекватне реакције. Посебан проблем је нетранспарентност у обавјештавању јавности и институција о боловањима до 30 дана. Ако узмемо у обзир да је минимално изолација контаката и обољелих радника трајала десет радних дана, односно двије седмице, губици које су трпили послодавци само у новембру и децембру по основу привремене спријечености за рад су минимално 12 милиона КМ. Губици се настављају и у јануару и фебруару ове године, јер пандемија не јењава. Ово је само дио губитака које трпимо због пандемије и свакако да треба размотрити подршку послодавцима и по овом питању – каже за Srpskainfo директор ове уније Саша Аћић.

Од почетка епидемије корона вируса, у РС је заражено 46.666 људи, а највише њих је међу радно способним становништвом. Тако је SARS-CoV-2 потврђен код 16.421 особе у доби од 30 до 49, те 12.268 њих старости од 50 до 64 године, што је 61 одсто од укупног броја инфицираних.

У здравственим установама у Српској јуче је на лијечењу од ковида било 857 пацијената.

Како нам је потврђено у болницама у Српској, просјечна дужина боравка на болничком лијечењу је 10 дана у случају средње тешке клиничке слике, те између три и четири седмице код тежих форма болести.

У Универзитетском клиничком центру Српске први ковид пацијент хоспитализован је 5. марта 2020. У овој здравственој установи до 5. марта ове године прегледано је око 20.000 пацијената, а на болничком лијечењу је било око 5.000 људи.

– Током априла и маја, а потом октобра и новембра прошле године, долази до великог пораста броја обољелих, као и повећаног броја хоспитализованих пацијента – рекли су за Srpskainfo у УКЦ РС.

На боловању је у Републици Српској лани мјесечно у просјеку било 19.490 радника. У 2019. је, због привремене спријечености за рад, у просјеку мјесечно с посла одсуствовало 16.300, а у 2018. години око 16.100 радника. Када је у питању болничко лијечење обољелих од короне, трошак  ФЗО РС од почетка епидемије до краја 2020. је око 30 милиона КМ.

У зависности од тежине клиничке слике, за обољеле од короне који су збринути у једницама интезивне његе уз употребу респиратора, ФЗО РС болницама по пацијенту, односно по епизоди лијечења, плаћа 30.330 КМ. За пацијенте који захтијевају повремену употребу кисеоничке маске и класификују се као пацијенти с тежом клиничком сликом, по епизоди лијечења плаћа 2.270, а за пацијенте с најблажом формом болести 1.260 КМ.

Коментари 0
Повезане вијести
Замјена електронских здравствених картица више неће бити бесплатна Замјена електронских здравствених картица више неће бити бесплатна
Електронске здравствене картице немају рок важења Електронске здравствене картице немају рок важења
Право на инвалидска колица и након 18 година Право на инвалидска колица и након 18 година
Најчитаније
  • Жана Меркус, Холанђанка која је Србима дала све: Херцеговачка Јованка Орлеанка
    14m
    1
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    15h 20m
    0
  • ВиК Источно Сарајево: Ванредно обавјештење
    21h 5m
    0
  • Заборављени коријени: Манастир Црна Река - Тутин (ВИДЕО)
    23h 20m
    0
  • Угашен пожар у Војковићима, избила нова два на Тврдимићима и Требевићу
    20h 30m
    0