Svaki četvrti radnik u Srpskoj odsustvovao s posla zbog korona virusa

16.03.2021. 19:37
0
IZVOR: srpskainfo.com

Od početka epidemije, pa do kraja prošle godine, u Srpskoj je zbog izolacije mjesečno na bolovanju u prosjeku bilo oko 4.430 radnika, koji su imali koronu ili su morali da se izoluju zbog kontakta sa zaraženim.

To znači da je, od ukupnog broja radnika koji su u 2020. koristili bolovanje, svaki četvrti sa posla odsustvovao zbog izolacije.

Podaci Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske pokazuju da je lani u proseku mjesečno na bolovanju bilo oko 19.490 radnika. Do 30 dana u proseku je bilo 14.000, a preko 30 dana njih 5.490.

Kad je riječ o izolaciji, od marta do kraja decembra 2020. registrovan je 44.321 slučaj bolovanja – 40.643 do 30 dana i 3.678 preko toga.

Usljed izolacije, najviše radnika na bolovanju je bilo u novembru i decembru lane, kada je i epidemiološka situacija u Srpskoj bila najnepovoljnija.

U novembru su, tako, zabilježena 13.754 slučaja bolovanja do 30 dana i 1.714 preko toga, a u decembru 11.574 slučaja do mjesec dana i 1.136 preko 30 dana.

U FZO RS naglašavaju da jedan slučaj ne znači i jedan radnik. Primjera radi, ukoliko jedan radnik dva puta u toku mjeseca bude na bolovanju, on se vodi kao dva slučaja.

– Takođe, bolovanje zbog izolacije podrazumijeva i izolaciju usljed zaraze korona virusom, kao i izolaciju zbog kontakata sa zaraženim. Isto tako, radnici mogu da budu u izolaciji i iz nekih drugih razloga, nevezano za koronu, pa je moguće da u navedenim podacima ima slučajeva izolacije i iz drugih razloga, ali taj broj je, prema podacima iz ranijih godina, neznatan – naglašavaju za Srpskainfo u ovom fondu i podsjećaju da bolovanja do 30 dana idu na teret poslodavca, a radniku se isplaćuje od 70 do 90 odsto plate.

Za bolovanja koja su duža od 30 dana, FZO RS poslodavcima nadoknađuje 70 odsto neto plate, a u slučaju zaraznih bolesti, kao što je i korona virus, refundira se 90 odsto plate.

U Savezu sindikata RS kažu da, u odnosu na ukupnu radnu snagu, nije alarmantan broj onih koji su na bolovanju bili zbog korone.

– Do sada nismo imali slučajeva da je u preduzećima blokiran proces rada zbog masovnog zaražavanja zaposlenih. Na početku je bilo izvjesnih problema u pojedinim preduzećima iz tekstilne industrije, ali su ona radnike odmah poslala na godišnji odmor, čime je spriječeno dalje širenje zaraze – ističe za Srpskainfo potpredsjednik za privredu u ovom savezu Tane Peulić.

U Uniji udruženja poslodavaca RS naglašavaju da se poslovna zajednica suočava s gubicima od početka pandemije korona virusa.

– Ukazali smo na problem procedure utvrđivanja statusa kontakta inficirane osobe, ali, za sada, nema adekvatne reakcije. Poseban problem je netransparentnost u obavještavanju javnosti i institucija o bolovanjima do 30 dana. Ako uzmemo u obzir da je minimalno izolacija kontakata i oboljelih radnika trajala deset radnih dana, odnosno dvije sedmice, gubici koje su trpili poslodavci samo u novembru i decembru po osnovu privremene spriječenosti za rad su minimalno 12 miliona KM. Gubici se nastavljaju i u januaru i februaru ove godine, jer pandemija ne jenjava. Ovo je samo dio gubitaka koje trpimo zbog pandemije i svakako da treba razmotriti podršku poslodavcima i po ovom pitanju – kaže za Srpskainfo direktor ove unije Saša Aćić.

Od početka epidemije korona virusa, u RS je zaraženo 46.666 ljudi, a najviše njih je među radno sposobnim stanovništvom. Tako je SARS-CoV-2 potvrđen kod 16.421 osobe u dobi od 30 do 49, te 12.268 njih starosti od 50 do 64 godine, što je 61 odsto od ukupnog broja inficiranih.

U zdravstvenim ustanovama u Srpskoj juče je na liječenju od kovida bilo 857 pacijenata.

Kako nam je potvrđeno u bolnicama u Srpskoj, prosječna dužina boravka na bolničkom liječenju je 10 dana u slučaju srednje teške kliničke slike, te između tri i četiri sedmice kod težih forma bolesti.

U Univerzitetskom kliničkom centru Srpske prvi kovid pacijent hospitalizovan je 5. marta 2020. U ovoj zdravstvenoj ustanovi do 5. marta ove godine pregledano je oko 20.000 pacijenata, a na bolničkom liječenju je bilo oko 5.000 ljudi.

– Tokom aprila i maja, a potom oktobra i novembra prošle godine, dolazi do velikog porasta broja oboljelih, kao i povećanog broja hospitalizovanih pacijenta – rekli su za Srpskainfo u UKC RS.

Na bolovanju je u Republici Srpskoj lani mjesečno u prosjeku bilo 19.490 radnika. U 2019. je, zbog privremene spriječenosti za rad, u prosjeku mjesečno s posla odsustvovalo 16.300, a u 2018. godini oko 16.100 radnika. Kada je u pitanju bolničko liječenje oboljelih od korone, trošak  FZO RS od početka epidemije do kraja 2020. je oko 30 miliona KM.

U zavisnosti od težine kliničke slike, za oboljele od korone koji su zbrinuti u jednicama intezivne njege uz upotrebu respiratora, FZO RS bolnicama po pacijentu, odnosno po epizodi liječenja, plaća 30.330 KM. Za pacijente koji zahtijevaju povremenu upotrebu kiseoničke maske i klasifikuju se kao pacijenti s težom kliničkom slikom, po epizodi liječenja plaća 2.270, a za pacijente s najblažom formom bolesti 1.260 KM.

Komentari 0
Povezane vijesti
Zamjena elektronskih zdravstvenih kartica više neće biti besplatna Zamjena elektronskih zdravstvenih kartica više neće biti besplatna
Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja Elektronske zdravstvene kartice nemaju rok važenja
Pravo na invalidska kolica i nakon 18 godina Pravo na invalidska kolica i nakon 18 godina
Najčitanije
  • Sjećanje na Igora Kisića, jednog od najmlađih boraca Vojske Republike Srpske
    10h 26m
    0
  • Žana Merkus, Holanđanka koja je Srbima dala sve: Hercegovačka Jovanka Orleanka
    10h 21m
    1
  • Taško povrijeđen suvozač u saobraćajnoj nezgodi u Sokocu
    7h 36m
    0
  • Potvrđena otužnica protiv Ivana Divljana zbog ubistva na Palama
    4h 50m
    0
  • Novih 35 kamera na putevima Srpske: Ne slikaju samo brzu vožnju!
    3h 51m
    0