Стално је у порасту број обољелих од карцинома у Српској, а међу најзаступљенијима је рак плућа, те се претпоставља да ће до 2045. године инциденца малигних болести расти око 18 одсто на годишњем нивоу, због чега је неопходно предузети битне кораке.
Поручила је ово струка поводом 4. фебруара, Свјетског дана борбе против рака, а поводом тога данас ће се одржати округли сто на којем ће учествовати представници удружења, Министарства здравља и социјалне заштите РС, УКЦ РС, ФЗО РС, као и струка, тј. онколози, пулмолози и други.
Зденка Гојковић, начелница Клинике за онкологију у УКЦ РС, за "Независне" каже да ће том приликом представити каква је будућност када су у питању малигне болести.
- Будућност није нимало свијетла и сматра се да ће до 2045. године инциденца расти око 18 одсто на годишњем нивоу, те да ће у том периоду свака друга особа, некад у животу, имати карцином било које локализације. Данас на сцени имамо много добрих лијекова, али да бисмо смањили смртност од овог карцинома, морају се предузети значајни кораци. Урсула фон дер Лајен је у фебруару 2021. покренула велики пројекат у борби против карцинома, јер се схватило каква нас пошаст очекује, а тада је дефинисано 10 циљева. Први је превенција, која подразумијева ХПВ вакцину, те подизање свијести о значају фактора ризика - појашњава Гојковићева.
Како каже, фактори ризика утичу на скоро 35 до 45 одсто карцинома, односно њихову појавност, тако да се мијењањем фактора ризика може пуно тога учинити.
- Рецимо, у развијеним земљама, Европи и Америци није, као што је код нас, најучесталији карцином плућа, већ карцином простате, а скоро за дупло мања је учесталост карцинома плућа, и то захваљујући закону о забрани пушења. Иначе, захваљујући спровођењу скрининг програма, неких четири-пет најучесталијих карцинома који чине преко 50 одсто свих карцинома, значајно је смањена смртност у развијеним земљама, па је, на примјер у Америци у посљедњих 30 година смањена смртност од малигних болести за 45 одсто. Рецимо, смањена је смртност од карцинома дојке за око 33 одсто, чему је за око 25 одсто допринио скрининг карцинома дојке - додала је.
Сузана Кекић, предсједница Савеза жена обољелих од рака дојке "Искра", за "Независне новине" каже да су окупили 15 удружења из Републике Српске, а тема округлог стола је скрининг, превенција и листе чекање.
- Превенција је значајна, јер ако се карцином открије на вријеме, тада је 99 одсто изљечив. То је добро и за пацијента, и за државу, јер се смањују трошкови лијечења. Иначе, највише расте број обољелих од карцинома плућа и карцинома дојке, а најжалосније је што све млађе особе оболијевају - рекла је Кекићева, додајући да обољелима много значи подршка, као и да они у удружењу имају психолошку подршку, који раде групно и појединачно са чланицама.
Из Института за јавно здравство Републике Спрске наводе да је, према процјенама глобалне здравствене статистике (ГЛОБОЦАН) у 2022. било око 20 милиона нових случајева рака са стопом инциденце 196,9 и 9,7 милиона смртних случајева узрокованих раком са стопом морталитета 91,7.
- Најчешћи новооткривени случајеви рака код мушкараца били су рак плућа (15,2 одсто), рак простате (14,2 одсто), рак дебелог цријева и ректума (10,4 одсто). А најчешћи новооткривени случајеви рака код жена су рак дојке (23,6 одсто), рак плућа (9,4 одсто) и рак дебелог цријева и ректума (8,9 одсто). Према процјенама СЗО, очекује се да ће до 2040. године доћи до повећања броја обољелих од рака за око 40 одсто у односу на 2020. годину, при чему се највећи пораст предвиђа у земљама са ниским и средњим приходима - наводе из Института.
Према подацима Регистра за малигне неоплазме РС, у 2021. години број новооткривених случајева рака износио је 5.214 (2.764 мушкарца, а 2.450 жена), а од рака је умрло 2.567 особа (1.519 мушкараца и 1.048 жена).
Ове године почиње нова кампања под слоганом "Уједињени кроз јединственост" и означава промјену у приступу који ставља људе у центар бриге о раку, а наглашава разумијевање и дефинисање јединствених потреба појединаца, породица и заједница, осигуравајући да лијечење и њега буду прилагођени различитим перспективама.