Све више запослених жена у Српској

09.02.2026. 09:35
0
ИЗВОР: srna.rs

У Републици Српској за пет година број запослених жена повећан је за 9,9 одсто или у апсолутном износу за 12.427, а највише их ради у трговини, здравству и образовању, подаци су Републичког завода за статистику.

- Жене и даље чине значајан дио запослених у Републици Српској, а примјетно је да се њихов број повећава из године у годину. У марту 2020. године биле су запослене 125.463 жене, а у марту лани 137.890 - наведено је у заводском часопису "Показатељ".

Мушкарци су и даље доминантнији у запослености и најчешће раде у прерађивачкој индустрији, грађевинарству и саобраћају.

У укупној структури запослених, закључно са 31. мартом прошле године, мушкарци чине 52 одсто, а жене 48 одсто запослених лица у Републици Српској.

Примјетно је да је већи удио запослених лица у Републици Српској која имају више од 50 година, а мањи удио млађих до 30, што, указују у Заводу, показује старење радне снаге и недовољан улазак младих радника на тржиште.

- Иако је тржиште радне снаге стабилно, сама структура указује на озбиљније изазозове у будућности. Највећи број запослених има средњу стручну спрему, којих је, са стањем 31. марта прошле године, било готово 290.000 - навели су из Завода.

Коментари 0
Повезане вијести
Ново поскупљење горива у Српској у наредним данима Ново поскупљење горива у Српској у наредним данима
Више од 900 припадника МУП-а Српске дало крв Више од 900 припадника МУП-а Српске дало крв
Планиран упис 9.840 ученика у средње школе у Српској Планиран упис 9.840 ученика у средње школе у Српској
Најчитаније
  • Сјећање на Срђана Трифковића, великог српског гуслара
    21h 20m
    4
  • Бесмртни херој – Потпуковник Живота Ђурић
    9h 19m
    1
  • Сјећање на великана: Бранко Ћопић
    9h 20m
    2
  • Живот и мисија Матије Бана, академика, дипломате, Србина, католика
    1h 17m
    2
  • Ристо Јеремић, Фочак, непоколебљиви родољуб и национални прегалац
    23h 50m
    8