Добацивање, фотографисање и снимање без пристанка, додиривање, грљење, љубљење, штипање, као и упорно позивање на састанак упркос јасном одбијању – представљају само неке од облика сексуалног узнемиравања. На многе од ових ствари се посљедњих мјесеци жали све више жена у Сјеверној Митровици, које истичу да је степен безбједности у граду значајно опао.
Жене из Сјеверне Митровице ријетко говоре о овоме, још рјеђе пред камерама и за медије, јер се прибојавају за своју безбједност. Жене које су за портал "Косово онлајн" говориле о непријатним и трауматичним искуствима, која најчешће укључују мушкарце албанске националности, навеле су да постоји висок степен неповјерења у тзв. косовску полицију и да је то један од разлога зашто те инциденте нису пријавиле.
Видео: kosovo-online
Једна од саговорница каже да се овај безбједносни проблем појавио доласком косовског премијера Аљбина Куртија на власт и да је на тренутну ситуацију утицала запаљива реторика актуелних политичара који су на овај начин дали простора појединцима да своје „ниске страсти“ и побуде манифестују посебно на женама на овакав начин.
- Непријатно искуство које сам доживела није изоловани случај, него су слична искуства имале и бројне жене, посебно у Северној Митровици, и морам да кажем да оваква негативна искуства и сексистичке изјаве долазе углавном од млађих припадника албанске заједнице - казала је она.
Прича и да је у посљедњих неколико мјесеци имала три непријатна искуства у свом родном граду, од којих су се два догодила у току дана.
- Десило се нешто пре поноћи, где је група младића у ауту у кружном току и на тај начин ми није дозволила да пређем улицу како бих ушла у своју зграду. Говорили су ми нешто на албанском и подругљиво се смејали. Верујем да су им изјаве биле сексистичке. На крају су кренули да изађу из аута, али је срећом прошао један човек који излазио из оближњег маркета и то их је просто натерало да се повуку назад и да оду одатле - прича она.
Друга два инцидената догодила се испред новоотвореног маркета „Меридиан“ у Сјеверној Митровици.
- Један човек је, иако сам била у присуству супруга у поподневним часовима, такође добацивао ружне речи, подругљиво се смејао и показивао мимиком и гестикулацијом на мене. Могу да замислим шта би се десило, да сам се у том моменту нашла сама или да су то били вечерњи часови. И још један од инцидената се такође десио на кружном току, када је човек средњих година кренуо да снима моје кретање. Када сам га питала зашто ме је снимао, он је рекао да не снима мене, већ материјал који се у том моменту налазио испред ’Меридиана’, како би послао извештај свом менаџеру - наставља саговорница причу.
Каже да случајеве није пријавила тзв. косовској полицији, јер такве пријаве нису добијале свој епилог, али да је њен и степен повјерења других жена у граду, према полицији низак.
- Не можете да имате поверење у институцију чији њен главни човек са тим истим људима пије кафу три дана пре тога, са њима се слика пре отварања локала. Уколико тај човек подржава све те људе, неће сигурно у следећем моменту због мене да их процесуира - истиче она.
Након ових догађаја, како наводи, промијенила је животне навике и своје кретање, јер се не осјећа безбједно да градом иде сама или са дјецом.
- У вечерњим часовима, немам жељу ни да прошетам са децом, чак и ако изађем да прошетам са њима, то је до новоотвореног локала ’Мисини’ и назад. Тај локал је постао центар, упориште, управо тих људи који негде поучени том запаљивом реториком, која је сада актуелна, који највише добацују женама и узнемиравају чак и жене средњих година. Нису на мети само млађе припаднице, него чак и оне старије које шетају унучиће - каже она.
Још једна од жена која је своја искуства подијелила за "Косово онлајн", наводи да се не осјећа безбједно, да често не жели да иде сама било куда, већ као алтернативу бира превоз таксијем, јер је град постао „језив“.
- Живим у Бошњачкој Махали, а пре око два месеца, десило се то да сам око три сата после подне ишла ка центру града, а аутомобил, црне боје, таблица 02, кренуо је да ме прати до самог центра, до Споменика цару Лазару. Оно што је било застрашујуће у том тренутку је да је возио брзином мојих корака. Ишао је толико споро, и у једном тренутку отворио прозор и рекао ’дођи да пијемо кафу, не плаши се, уђи’. Приметила сам да је Албанац због акцента. Када сам стигла до самог центра, окренуо се већом брзином. У том тренутку нисам схватила колико је овај догађај био трауматичан за мене, јер дешава се све чешће да доживљавамо та добацивања и остало. Тог дана сам схватила да ја не смем да се вратим кући сама, а и не бих желела да било ко иде са мном, да ме прати - каже ова жена.
Видео: kosovo-online
Ни она случај није пријавила тзв. косовској полицији, јер, како је истакла, нема повјерење према овој институцији, додајући да виђа полицајце да пију кафу са људима "тог профила".
Још једна Митровчанка сличне инциденте није пријавила тзв. косовској полицији, али јесте војницима Кфора, које је срела накнадно.
- Пре две недеље, када сам се враћала са родитељског састанка, око 17 сати на тргу, колима су пролазила два мушкарца - Албанца, спустили су прозор и све време путем ме пратили до мог стана и звиждали. Претпоставила сам да су Албанци, јер у Митровици живим, знам људе и видело се да је то тенденциозно и није било у добром смеру. То је било поподне, ја сам била у чуду, чула сам да се такве свари дешавају, а претпоставила сам да се дешава људима након 22 сата, када су жене саме или кад нема пуно људи на улици - говори она.
Видео: kosovo-online
Наводи да избјегава да шета градом, поготово са дјецом и да је своје породичне активности организовала на другачији начин. Ријетко иде сама, а поучена искуствима својих суграђанки, углавном уз нечију пратњу.
- 'Мисини' је стално пун, углавном мушкараца и већини се ту дешавају те врсте инцидента. Нису ни инциденти, просто ја не знам како да назовем неке непријатности које доживљавају жене. Тако да, ја избегавам да шетам децу на шеталишту где сам стално шетала и где никад нисам имала проблема - истиче саговорница.
Милица Андрић Ракић, једна од потписница писма које је љетос предато Кфору, а бави се између осталог и овим проблемом, каже за "Косово онлајн" да је то проблем који је почео да се јавља у мултиетничким дијеловима града, Бошњачкој Махали и Микронасељу, али је све чешћи и у ужем центру града.
- Опада ниво јавног осећаја безбедности на улици, има много људи који су злонамерни, који се крећу градом на провокативан начин, најчешће то подразумева неку врсту провокација према женама. И зато смо полако почеле да говоримо о том проблему, јер он може потенцијално да ескалира и да доведе до озбиљних друштвених проблема - каже Андрић Ракић.
Свјесна је да жене најчешће немају повјерења у полицију, па овакве случајеве и не пријављују. Додаје да се у неколико случаја десило да су полицајци сами извршиоци тих узнемиравања.
- Једноставно мисле да је бесмислено полицији, која врши сексуално узнемиравање, пријавити такав чин од стране других. Може да се деси да жена која пређе Јариње или Брњак, у року од пет минута након што је прешла прелаз, добије од полицајца који је био на прелазу и прегледао њена документа захтев за пријатељство на друштвеним мрежама. Има наравно далеко озбиљнијих примера. Очигледно је потребно објашњавати полицајцима која су њихова овлашћења, шта они могу да раде са приватним информацијама грађана, а шта не. Ту мора још додатно да се поради на образовању полицајаца - указује она.
Андрић Ракић каже да је сексуално узнемиравање првенствено културолошки проблем и да је рјешење компликован процес, поготово зато што у овом случају има и етничку позадину.
Видео: kosovo-online
- Решење подразумева опет и озбиљни рад полиције, али и смиривање неке реторике која инспирише људе са лошим намерама, да те лоше намере спроведу у дело, тако што ће узнемиравати грађане и грађанке у Северној Митровици - поручује Андрић Ракић.
"Косово онлајн" је упитао тзв. косовску полицију у Сјеверној Митровици за број пријављених случајева сексуалног узнемиравања и о њиховом процесуирању, али до објављивања текста одговор није стигао.