Свјетска здравствена организација позвала је државе да повећају порезе на алкохолна пића и уведу их на производе који су тренутно изузети, као што је вино у неким европским земљама.
Пића са додатим шећером би, такође, требало да буду опорезована вишим стопама, саопштила је ова организација, додајући да сваке године 2,6 милиона људи умре од конзумирања алкохола, а осам милиона људи умре због нездраве исхране.
Рудигер Крех, директор Одјељења за промоцију здравља у Свјетској здравстевеној организацији, рекао је да опорезивање таквих производа по вишој стопи ствара здравију популацију.
- То има позитиван ефекат у цијелом друштву - мање болести и мање издвајања за лијечење. Такође, ова мјера утиче на спречавање насиља и повреда у саобраћају усљед конзумирања алкохола - рекао је Крех.
Свјетска здравствена организација објавила је данас и приручник о порезу на алкохол.
У њему се наводи да је већина пореза на алкохол ниска и није оптимално осмишљена и да се вино уопште не опорезује у 22 земље, углавном у Европи, позивајући државе да уведу више стопе и опорезују све врсте алкохола.
Стручњаци све више скрећу пажњу на утицај производа као што су алкохол и слатка храна на здравље, након што је постигнут значајан напредак у том смислу када се ради о пушењу.
Према подацима Свјетске здравствене организације, конзумирање алкохола је узрочни фактор за више од 200 болести и повреда, укључујући неке врсте рака, цирозу јетре и кардиоваскуларне болести.
Удружења произвођача алкохолних пића кажу да већи намети доводе до смањења продаје и нижих пореских прихода и угрожавају сами опстанак неких предузећа.