Већина спортских колектива пише своје успјехе захваљујући иностраним појачањима. Ријеткост је да се клуб такмичи у најбољој лиги државе и да у њему играју сви домаћи играчи. Иако то није случај са Одбојкашким клубом „Славија“.
Одбојкашки клуб “Славија“ живи од 2001. године, прошао је много успона и падова. Тренутно се такмичи у Првој лиги Републике Српске, а 2013/14 одбојкашице су наступале и у Премијер лиги БиХ.
Овај клуб је оставарио много запажених резултата у свим млађим селекцијама и то на нивоу државног такмичења. Прву златну државну медаљу освојиле су пионирке 2012. године.
Почетак одбојкашке приче у овом клубу започео је са Јовицом Тошићем. Он је у разговору за Катеру, говорио о почецима „Славије“ и данашњој ситуацији у спорту.
- Дугогодишњи тренер првог тима одбојкашица био је Мирослав Лучић, а данас први тим тренира Кристина Вуца – отпочео је разговор Тошић.
За вријеме каријере у ОК “Славија” Тошић је заједно са својим колегама ипспратио многе генерације, које су, истиче он, биле потпуно различите.
Он сматра како у данашње вријеме дјеца улазе у спорт без икакве амбиције, те да не желе и неће да улажу у себе.
- У прошлости “Славије” нисмо знали за приватне обавезе дјевојака, а редовност на тренинзима се подразумијевал. Мада како вријеме одмиче, могу да кажем да данас дјеца нису иста, као ни њихови родитељи - поручио је Тошић, истичући да су се у 20-ак година дјеци промијенили приоритети.
Тошић је о спорту у Источном Сарајеву говорио осврћући се на тренутну ситуацију у фудбалу.
- Иако нисам тренер фудбала спортска репутација једног града зависи од најпопуларнијег спорта, а то је фудбал. Откако фудбал није у Премијер лиги, ни стање са осталима клубовима није задивљујуће - истиче он.
Како наводи, остали клубови у граду добијају минималне буџете и то отежава цијелу ситуацију, па је, према његовим ријечима, потребно промијенити приступ надлежних институација према спорту.
- Реална прича би била да град који има овакву инфраструктуру, има и спортски савез града Источно Сарајево. Захваљујући том савезу, новац би могао да се лакше расподијели према нивоима такмичења. У том случају клубови не би ишли преко општинских буџета - појаснио је Тошић.
Фото: Уступљена фотографија
Говерећи о дјеци, он истиче како би тренери требало да цијене и поштују дјецу из клуба у којем тренирају.
- Знам више ситуација, гдје се доведу играчи и плати им се боравак у граду, а не уђу ниједан минут у игру, а локална дјеца играју утакмице без икакве накнаде и то није коректан присуп - истиче он.
Дугогодишњи тренер Тошић је разговор за наш портал завршио упутивши поруку родитељима.
- Дјеца треба да се баве спортом и тренирају што више спортова док су мали. Важно је развијат моторичке способности за даљи спортски развој, а скуп више спортова омогућиће и бољу моторику. Када се дијете окуша у више спортова, на крају ће одлучити да се врати тамо гдје се осјећа најљепше и гдје може да се искаже – поручио је Тошић.
Милана Радовановић, одбојкашком свијету више позната као Бањанин, испратила је сва такмичења ОК “Славија”. Она је имала каријеру и у другим клубовима и то у оквиру Премијер лиге, али се након паузе поново вратила свом матичном клубу.
Како наводи, сутуација у клубу се драстрично промијенила у односу на претходне године, додајући да се промијенио кадар играчица, али и подршка локалне заједнице.
Фото: Уступљена фотографија
- Клуб тренутно има нешто већу подршку локалне заједнице , али је то довољно само за пуко преживљавање и учешће у такмичењу. Још увијек смо можда једини клуб који нема буџет намијењен за играчице – наводи Бањанин.
Она истиче да без буџета за играчице није могуће задржати одбојкашице у клубу, те да се нада да ће одбојка у овом граду досегнути виши ниво.