Većina sportskih kolektiva piše svoje uspjehe zahvaljujući inostranim pojačanjima. Rijetkost je da se klub takmiči u najboljoj ligi države i da u njemu igraju svi domaći igrači. Iako to nije slučaj sa Odbojkaškim klubom „Slavija“.
Odbojkaški klub “Slavija“ živi od 2001. godine, prošao je mnogo uspona i padova. Trenutno se takmiči u Prvoj ligi Republike Srpske, a 2013/14 odbojkašice su nastupale i u Premijer ligi BiH.
Ovaj klub je ostavario mnogo zapaženih rezultata u svim mlađim selekcijama i to na nivou državnog takmičenja. Prvu zlatnu državnu medalju osvojile su pionirke 2012. godine.
Početak odbojkaške priče u ovom klubu započeo je sa Jovicom Tošićem. On je u razgovoru za Kateru, govorio o počecima „Slavije“ i današnjoj situaciji u sportu.
- Dugogodišnji trener prvog tima odbojkašica bio je Miroslav Lučić, a danas prvi tim trenira Kristina Vuca – otpočeo je razgovor Tošić.
Za vrijeme karijere u OK “Slavija” Tošić je zajedno sa svojim kolegama ipspratio mnoge generacije, koje su, ističe on, bile potpuno različite.
On smatra kako u današnje vrijeme djeca ulaze u sport bez ikakve ambicije, te da ne žele i neće da ulažu u sebe.
- U prošlosti “Slavije” nismo znali za privatne obaveze djevojaka, a redovnost na treninzima se podrazumijeval. Mada kako vrijeme odmiče, mogu da kažem da danas djeca nisu ista, kao ni njihovi roditelji - poručio je Tošić, ističući da su se u 20-ak godina djeci promijenili prioriteti.
Tošić je o sportu u Istočnom Sarajevu govorio osvrćući se na trenutnu situaciju u fudbalu.
- Iako nisam trener fudbala sportska reputacija jednog grada zavisi od najpopularnijeg sporta, a to je fudbal. Otkako fudbal nije u Premijer ligi, ni stanje sa ostalima klubovima nije zadivljujuće - ističe on.
Kako navodi, ostali klubovi u gradu dobijaju minimalne budžete i to otežava cijelu situaciju, pa je, prema njegovim riječima, potrebno promijeniti pristup nadležnih instituacija prema sportu.
- Realna priča bi bila da grad koji ima ovakvu infrastrukturu, ima i sportski savez grada Istočno Sarajevo. Zahvaljujući tom savezu, novac bi mogao da se lakše raspodijeli prema nivoima takmičenja. U tom slučaju klubovi ne bi išli preko opštinskih budžeta - pojasnio je Tošić.
Foto: Ustupljena fotografija
Govereći o djeci, on ističe kako bi treneri trebalo da cijene i poštuju djecu iz kluba u kojem treniraju.
- Znam više situacija, gdje se dovedu igrači i plati im se boravak u gradu, a ne uđu nijedan minut u igru, a lokalna djeca igraju utakmice bez ikakve naknade i to nije korektan prisup - ističe on.
Dugogodišnji trener Tošić je razgovor za naš portal završio uputivši poruku roditeljima.
- Djeca treba da se bave sportom i treniraju što više sportova dok su mali. Važno je razvijat motoričke sposobnosti za dalji sportski razvoj, a skup više sportova omogućiće i bolju motoriku. Kada se dijete okuša u više sportova, na kraju će odlučiti da se vrati tamo gdje se osjeća najljepše i gdje može da se iskaže – poručio je Tošić.
Milana Radovanović, odbojkaškom svijetu više poznata kao Banjanin, ispratila je sva takmičenja OK “Slavija”. Ona je imala karijeru i u drugim klubovima i to u okviru Premijer lige, ali se nakon pauze ponovo vratila svom matičnom klubu.
Kako navodi, sutuacija u klubu se drastrično promijenila u odnosu na prethodne godine, dodajući da se promijenio kadar igračica, ali i podrška lokalne zajednice.
Foto: Ustupljena fotografija
- Klub trenutno ima nešto veću podršku lokalne zajednice , ali je to dovoljno samo za puko preživljavanje i učešće u takmičenju. Još uvijek smo možda jedini klub koji nema budžet namijenjen za igračice – navodi Banjanin.
Ona ističe da bez budžeta za igračice nije moguće zadržati odbojkašice u klubu, te da se nada da će odbojka u ovom gradu dosegnuti viši nivo.