Берба јагода, првог сезонског воћа у Републици Српској, за десетак дана биће у пуном јеку, а због дефицита и велике потражње на тржишту произвођачи се надају високој откупној цијени, минимално пет, шест марака по килограму што ће им уз добре приносе осигурати и добру зараду.
Горан Јованчевић из Кочићева код Градишке производњом јагода бави се већ 35 година и на основу вишедеценијског искуства тврди да нема исплативије пољопривредне културе, иако је производња врло захтјевна и изазовна.
Његови засади на отвореном простиру се на око један хектар земљишта, што је значајна површина за овдашње услове. У бербу креће за десетак дана, а до почетка јуна очекује да на тржиште пласира око 15 тона јагоде.
– У самом смо финишу производње и већ сада можемо рећи да година није издала ни родом ни квалитетом. Јагода је на домаћем тржишту већ неколико година у дефициту, тако да ће и цијена сигурно бити задовољавајућа. Радимо са једним домаћим тржишним ланцем већ седму годину, имамо загарантовано тржиште, јер они откупе све и килограм. Лани су нам плаћали пет марака по килограму, а исто очекујем и сада, ако не и марку више. Откупна цијена од пет, шест марака по килограму ће нам донијети фину зараду – рекао је Јованчевић наводећи да се цијена јагода формира на дневном нивоу на основу понуде и потражње.
Јованчевић наводи да је домаће тржиште због мањка јагода већ неколико година отворено и што аутоматски осигурава добру зараду.
– Прије неких 20 година у мом селу свака друга кућа се бавила производњом јагода, а тај посао сада ради само моја породица. Људи су махом одустали због презахтјевности и тешког физичког рада, нису због тржишта које је “гладно” овог воћа. Окренули су се другим културама, али одговорно тврдим да нема боље и исплативије биљке за узгој. Код осталог воћа и поврћа цијене и потражња су варијабилни, једне године овако, друге онако, а што се тиче јагода, то је константно. Истина, улог је велики. Захтјева много физичког рада, јер сем бербе и садње, све остало радимо породично. Читаво прољеће смо на њиви, али јагода то све врати. Када се ради темељно, резултат је неминован и заиста се исплати улагати у јагоду – рекао је Јованчевић.
Он је додао да због високе цијене искључиво ради за комерцијално тржиште.
– Не радим за индустрију, јер је цијена далеко мања у односу на ону која се постиже на комерцијалном тржишту, с тим да квалитет мора бити врхунски, и зато кад имате квалитет роба иде без проблема – нагласио је он.
На “Плантажама Јовић” у Приједору берба у пластеницима креће сутра, а кроз десетак дана и она на отвореном.
– Род је добар иако је било мало мраза у првих неколико дана цвјетања биљке. Под пластеницима имамо 300 квадратних метара, а на отвореном седам дунума, очекујемо до 11 тона јагоде, али ако буде и осам, бићемо врло задовољни. Робу нећемо пласирати маркетима и другим накупцима, све продајемо на плантажи крајњим купцима, цијену формирамо на дневном нивоу, онако како диктира тржиште – рекао је Далибор Јовић који се производњом јагода бави већ десет година.
На тржницама и полицама маркета јагоде, махом из увоза, могу се пазарити за 13, 14 марака по килограму, а купци се надају да ће, када стигну домаће, цијена колико-толико бити нижа, пише Глас Српске.
Дневнице
Горан Јованчевић каже да је проблем проналаска сезонских радника одавно хроничан, али да јагодарима наруку иде што током бербе нема много послова око других пољопривредних култура па се берачи некако нађу.
– Требаће нам 10 до 12 берача које смо већ обезбиједили. То су наши стални сезонци с којима радимо већ годинама. Плаћамо их по сатници осам марака а у просјеку раде око десет сати – рекао је Јованчевић.