Berba jagoda, prvog sezonskog voća u Republici Srpskoj, za desetak dana biće u punom jeku, a zbog deficita i velike potražnje na tržištu proizvođači se nadaju visokoj otkupnoj cijeni, minimalno pet, šest maraka po kilogramu što će im uz dobre prinose osigurati i dobru zaradu.
Goran Jovančević iz Kočićeva kod Gradiške proizvodnjom jagoda bavi se već 35 godina i na osnovu višedecenijskog iskustva tvrdi da nema isplativije poljoprivredne kulture, iako je proizvodnja vrlo zahtjevna i izazovna.
Njegovi zasadi na otvorenom prostiru se na oko jedan hektar zemljišta, što je značajna površina za ovdašnje uslove. U berbu kreće za desetak dana, a do početka juna očekuje da na tržište plasira oko 15 tona jagode.
– U samom smo finišu proizvodnje i već sada možemo reći da godina nije izdala ni rodom ni kvalitetom. Jagoda je na domaćem tržištu već nekoliko godina u deficitu, tako da će i cijena sigurno biti zadovoljavajuća. Radimo sa jednim domaćim tržišnim lancem već sedmu godinu, imamo zagarantovano tržište, jer oni otkupe sve i kilogram. Lani su nam plaćali pet maraka po kilogramu, a isto očekujem i sada, ako ne i marku više. Otkupna cijena od pet, šest maraka po kilogramu će nam donijeti finu zaradu – rekao je Jovančević navodeći da se cijena jagoda formira na dnevnom nivou na osnovu ponude i potražnje.
Jovančević navodi da je domaće tržište zbog manjka jagoda već nekoliko godina otvoreno i što automatski osigurava dobru zaradu.
– Prije nekih 20 godina u mom selu svaka druga kuća se bavila proizvodnjom jagoda, a taj posao sada radi samo moja porodica. Ljudi su mahom odustali zbog prezahtjevnosti i teškog fizičkog rada, nisu zbog tržišta koje je “gladno” ovog voća. Okrenuli su se drugim kulturama, ali odgovorno tvrdim da nema bolje i isplativije biljke za uzgoj. Kod ostalog voća i povrća cijene i potražnja su varijabilni, jedne godine ovako, druge onako, a što se tiče jagoda, to je konstantno. Istina, ulog je veliki. Zahtjeva mnogo fizičkog rada, jer sem berbe i sadnje, sve ostalo radimo porodično. Čitavo proljeće smo na njivi, ali jagoda to sve vrati. Kada se radi temeljno, rezultat je neminovan i zaista se isplati ulagati u jagodu – rekao je Jovančević.
On je dodao da zbog visoke cijene isključivo radi za komercijalno tržište.
– Ne radim za industriju, jer je cijena daleko manja u odnosu na onu koja se postiže na komercijalnom tržištu, s tim da kvalitet mora biti vrhunski, i zato kad imate kvalitet roba ide bez problema – naglasio je on.
Na “Plantažama Jović” u Prijedoru berba u plastenicima kreće sutra, a kroz desetak dana i ona na otvorenom.
– Rod je dobar iako je bilo malo mraza u prvih nekoliko dana cvjetanja biljke. Pod plastenicima imamo 300 kvadratnih metara, a na otvorenom sedam dunuma, očekujemo do 11 tona jagode, ali ako bude i osam, bićemo vrlo zadovoljni. Robu nećemo plasirati marketima i drugim nakupcima, sve prodajemo na plantaži krajnjim kupcima, cijenu formiramo na dnevnom nivou, onako kako diktira tržište – rekao je Dalibor Jović koji se proizvodnjom jagoda bavi već deset godina.
Na tržnicama i policama marketa jagode, mahom iz uvoza, mogu se pazariti za 13, 14 maraka po kilogramu, a kupci se nadaju da će, kada stignu domaće, cijena koliko-toliko biti niža, piše Glas Srpske.
Dnevnice
Goran Jovančević kaže da je problem pronalaska sezonskih radnika odavno hroničan, ali da jagodarima naruku ide što tokom berbe nema mnogo poslova oko drugih poljoprivrednih kultura pa se berači nekako nađu.
– Trebaće nam 10 do 12 berača koje smo već obezbijedili. To su naši stalni sezonci s kojima radimo već godinama. Plaćamo ih po satnici osam maraka a u prosjeku rade oko deset sati – rekao je Jovančević.