Трговци, велетрговци и произвођачи у Федерацији БиХ /ФБиХ/ неће спроводити одлуку федералне Владе о ограничењу маржи јер је сматрају неуставном, незаконитом и неспроводивом са несагледивим штетним посљедицама, саопштено је из Удружења послодаваца ФБиХ.
Из Удружења траже хитно повлачење ове одлуке и упозоравају на погубне посљедице до којих би њено спровођење довело, не само у области трговине, него и дистрибуције, али и производње, нарочито код домаћих произвођача хране.
На састанку којег организовало ово удружење, а којем су присуствовали представници трговаца, велетрговаца и произвођача једногласно је закључено да се одлука Владе ФБиХ неће спроводити и да ће бити покренути судски поступци с циљем њеног поништавања, али и против лица у федералној Влади, одговорних за њено доношење.
- Донесена одлука неће бити спроведена у знак поштовања према купцима јер би њено спровођење несумњиво довело до несташице знатног броја артикала у трговачким радњама, гашења знатног броја радних мјеста, затварања трговачких радњи, а имало би негативан утицај и на БДП те значајан пад прилива средстава по основу уплате ПДВ-а - наводи се у саопштењу.
Из Удружења образлажу да је донесена одлука неуставна и незаконита, јер нису испоштоване важеће законске одредбе.
У саопштењу се наводи да раст цијена на тржишту није резултат повећања трговачких маржи, већ искључиво раста цијена сировина глобално, условљено тренутним околностима, а што за резултат има повећање набавне вриједности производа.
- Цијена тоне пшенице прије пандемије износила је од 150 до 170 евра, док је данас цијена знатно већа, те износи од 220 до 240 евра по тони - истичу послодавци и захтијевају хитан састанак са премијером ФБиХ Фадилом Новалићем и ресорним министром, како би се пронашло рјешење које ће бити уставно, законито и спроводиво.
Влада ФБиХ донијела је у чртвртак одлуку о прописивању мјере непосредне контроле цијена за поједине основне животне намирнице и друге производе, утврђивањем максималне марже од шест одсто у велепродаји и осам одсто у малопродаји.