Тржиште половњака: 10 трикова које користе преваранти

03.05.2024. 17:11
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Куповина кориштеног аутомобила често је узбудљив процес, али важно је бити опрезан јер преваранти вребају и користе се разним техникама како би намамили потенцијалну жртву.

Пошто су преваре на тржишту половњака честе, стручњаци из царВертицала, компаније за обраду података о аутомобилима, подијелили су савјете за препознавање уобичајених превара и како се заштитити од губитка новца, преноси Н1.

Плаћање унапријед

Преваранти оглашавају аутомобиле који се чине као повољна понуда. Затим увјере потенцијалног купца да се аутомобил налази на удаљеној локацији и траже да се новац пребаци унапријед. Често се претварају и да постоје други заинтересовани купци да би створили осјећај хитности. Након што новац буде пребачен, они га подигну и обришу оглас те потпуно нестану.

Лажне веб-странице

Преваранти праве лажне веб-странице продавача аутомобила на којима показују врло привлачне понуде. Често су ове wеб странице врло сличне познатим ланцима аутокућа или брендовима, и користе готово идентичне повезнице. Једном када купци пронађу те понуде и контактирају наводног продавача, од њих се често тражи да плате унапријед и изгубе новац. Ако понуда изгледа предобро да би била истинита вјеројатно и није.

Скривање да је аутомобил увезен

Понекад продавачи избјегавају да спомену прошлост аутомобила у страним земљама. Чак и ако је аутомобил увезен прије пет или осам година, то је и даље важна информација која може бити кључна при доношењу одлуке.

Увоз аутомобила релативно је једноставан и јефтин, због чега многи аутомобили купљени у једној држави завршавају у другој. Међутим, током прекограничних трансакција, може се манипулирати километражом те сакрити нека оштећења.

Facebook Marketplace

Лажни огласи за продају дијелова аутомобила врло су популарни на огласнику Facebook Marketplace, а често укључују оглашавање сета точкова или ријетке каросерије за неки популаран аутомобил како би се створила илузија повољне цијене. Тражиће од купца да пребаци новац, а затим нестати. Нажалост, Facebook Marketplace има врло слабу контролу квалитете и непостојећу корисничку подршку, па би купци требали бити врло опрезни и уплатити новац тек након што особно прегледају производ.

Враћена километаража

Враћање километраже практикују преваранти који желе да повећају вриједност аутомобила. На старијим аутомобилима километража се може вратити механички, док је на новим возилима то могуће направити користећи дијагностичке уређаје. Због превара с бројачем километара чини се да је аутомобил прешао мање километара него што је то стварно случај, што возача доводи у опасност да купи аутомобил с  механичким проблемима и чија је вриједност пуно мања од цијене коју је за њега платио.Ови рабљени аутомобили су највећи ризик: Више од половине учествовало је у саобрачајним незгодана.

Скривена оштећења

Нормално је да возила претрпе неку врсту оштећења сваких неколико година. Међутим, понекад продавачи не дијеле детаље о историји оштећења аутомобила, а једини начин да то сазнате јест провјера. Купновиа коритеног аутомобила с озбиљним оштећењима из прошлости на крају може да кошта купце много новца због потребних поправака. Да не спомињемо и да возило може да има структурална оштећења која нарушавају његову сигурност.

Лажна историја возила

Неки продавачи с лошим намјерама лажирају извјештаје и историју возила како би купцима доказали да аутомобил који продају нема мана. Када су извјештаји о исотрији исписани, а не генерирасни на лицу мјеста, неки кључни догађаји могу бити избрисани. Зато купци сами требају генерирати извјешће о историји како би избјегли превару.

Такси и возила за инајмљивање

Генерално говорећи, треба избјегавати аутомобиле који су служили за краткорочни најам или као такси возила јер је већа вјероватност да ће бити истрошена и постати финансијска рупа без дна. Међутим, продавачи не говоре увијек купцима јесу ли њихова возила била кориштена на овај начин. Половни аутомобили за краткорочни најам имају много више покретања хладног мотора, што значи да мотор и неки други дијелови могу бити деградирани и постати мање поуздани него што би требали бити. С друге стране, такси возила често имају већу километражу и могу се препознати по истрошеној унутрашњости, посебно на задњим сједиштима. Будући да већина таксија вози по градовима, купцима се савјетује да прегледају таква возила с посебном пажњом на стање сустава за кочење и дијелова огибљења.

Украдени аутомобили

Готово сва украдена возила завршавају као резервни дијелови на црном тржишту, али понекад ти аутомобили могу да заврше и на малим огласима или друштвеним мрежама. Куповина украденог возила завршиће покушајима враћања потрошеног новца који могу трајати неколико дана, па чак и седмица. Провјера историје показаће да ли је аутомобил био пријављен као украден.

Сумњиве шеме плаћања

Продавачи с лошим намјерама могу да тврде да не прихваћају банковне трансфере, већ преферирају плаћања путем услуга као што је Western Union. Ово је знак за узбуну јер преваранти могу направити лажне исправе и покупити новац, а да никада не покажу прави аутомобил.

Коментари 0
Повезане вијести
Колико се за куповину половног аутомобила мора радити у БиХ, а колико у региону? Колико се за куповину половног аутомобила мора радити у БиХ, а колико у региону?
Падаће цијене половњака и у БиХ? Падаће цијене половњака и у БиХ?
Половна возила полако достижу цијену нових Половна возила полако достижу цијену нових
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    10h 26m
    0
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    2h 43m
    0
  • Обичај који уочи Аранђеловдана Срби не прескачу
    23h 2m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    1h 7m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    10h 39m
    0