Корона до пола улице, тако се може описати несвакидашња ситуација у насељу Добриња 1, јер је на једној страни Република Српска и Источна Илиџа, а на другој ФБиХ и Сарајево.
Улица ширине петнаестак метара има два назива. Написани су на таблама различитих боја, различитим писмима - ћирилицом и латиницом, а у самој улици важе и два различита правила или закона.
Како то у пракси изгледа, најбоље се могло видјети прошлог викенда. Свима који су жељели уживати у сунчаној суботи уз кафицу, ове разлике су могле бити од користи, јер су могли без проблема бити у кафићу у насељу Добриња 1 у дијелу улице у Републици Српској.
Међутим, само корак или два напријед од те исте баште било је забрањено пити кафу због дјелимичног lockdоwna који је прописала Влада Кантона Сарајево, а који је важио прошлог викенда у циљу сузбијања ширења заразе вирусом корона.
Сарајевско насеље Добриња 1 још од потписивања Дејтонског мировног споразума готово свакодневно показује бројне нелогичности, а изражене су посебно протеклих годину дана управо због међуентитеске неусклађености превентивних мјера у циљу борбе против сузбијања вируса корона.
Екипа "Независних новина" јуче је обишла дио који пресијеца ентитеска линија и на лицу мјеста се увјерила како то све изгледа.
- Ово није први пут. Прошле године имали смо ситуацију да грађани старији од 65 година у Федерацији БиХ не могу излазити вани, а у Републици Српској је то у једном тренутку било одобрено одређеним данима. Тако су пензионери с једне стране улице излазили у куповину или шетњу ризикујући евентуалну казну у практично само два-три корака. Исто је и сада по питању полицијског часа, који у ФБиХ почиње у 23 часа, а у Републици Српској га нема - каже један становник овог дијела насеља Добриња 1.
Иако кажу да нису имали ситуације с кажњавањем од стране полиције, становници на шаљив начин описују дешавања у којима се налазе.
- Полиција из оба ентитета патролира овим дијелом. Колико знам, није се дешавало да је неко кажњаван у овој улици због маски и слично, али је руку на срце ситуација заиста смијешна. Ако одемо бацити смеће може се десити да наиђе патрола и казни нас, али је срећа што бисмо онда вјероватно платили ваљда само пола казне за онај дио тијела који се налази у ентитету у којем су у том тренутку рестрикције. Слично је ваљда и са маскама, па их можемо носити само до пола. Све је то помало чудно - додаје станар улице с плаво-зеленим таблама.
Из кафића који је прошлог викенда радио један од гостију такође шаљиво добацује да се тренутно налазимо на једином мјесту на планети у којем се чак и сателитска навигација збуни.
- Укуцате ли Трг Босанског сабора на навигацији, а притом наведете град Источно Сарајево, нећете доћи нигдје. Међутим, укуцајте Улицу Николе Тешановића и доћи ћете баш на одредиште и обратно. Нама је то у задњих двадесет и више година постало нормално. Ми овдје живимо једни поред других, без било каквих проблема. Пијемо заједно кафу, дружимо се, а ентитетска линија нам је у ово доба короне на неки начин олакшала нормалан живот, јер можемо да користимо привилегије неусклађености рестриктивних мјера - додао је младић из кафића.
Наглашавају да без обзира на то јесу ли мјере прописане у Републици Српској или ФБиХ, сви се ипак труде да их поштују, јер је здравље на првом мјесту.