У БиХ расте потрошња лијекова за смирење и антидепресива

06.02.2025. 20:23
0
ИЗВОР: glassrpske.com

Према посљедњим објављеним подацима у БиХ расте потрошња лијекова за смирење и антидепресива.

Подаци за прошлу годину још увијек нису доступни, а према онима за 2023. годину у односу на двије године раније, порасла је потрошња и антидепресива и анксиолитика, те хипнотика и седатива.

Тако је у 2023. години у БиХ на антидепресиве потрошено 10.883.995,94 КМ, на анксиолитике 13.051.675,65 КМ, а на хипнотике и седативе 2.176.882,28 КМ, преноси Боснаинфо.

Подаци Агенције за лијекове и медицинска средства БиХ показују да су у 2023. години из групе антидепресива, финанцијски највећи удио имали есциталопрам, сертралин и пароксетин.

Из групе анксиолитика највећи промет је имао бромазепам, а из групе хипнотика и седатива золпидем.

Из Агенције такође подсјећају да су анитедепресиви лијекови ефикасни у лијечењу умјерене и тешке депресије, органског депресивног поремећаја и дистимије (кронична умјерена депресија).

Анксиолитици су лијекови чија је основна примјена везана за терапију стања анксиозности у оквиру различитих психијатријских поремећаја.

Највећу групу анксиолитика чине бензодиазепини који, поред анксиолитичког, испољавају и седативно, хипнотичко, антиконвулзивно и миорелаксантно дјеловање. 

Хипнотици и седативи испољавају седативно и хипнотичко дјеловање, а поједини препарати, у мањој мјери, показују и анксиолитичке ефекте. Главно поље примјене хипнотика и седативе је терапија несанице.

Коментари 0
Повезане вијести
Насиље над женама у БиХ: Злочин који не долази изненада Насиље над женама у БиХ: Злочин који не долази изненада
Сутра наранџасто упозорење због обилних падавина и новог снијега Сутра наранџасто упозорење због обилних падавина и новог снијега
Због хране 205 случајева оболијевања у БиХ у 2025. години Због хране 205 случајева оболијевања у БиХ у 2025. години
Најчитаније
  • Божић у Касиндолској улици
    19h 12m
    1
  • Доктор лаке руке и благе ријечи
    48m
    0
  • Бабаљ: Република Српска да траје вјечно и слободно
    20h 58m
    1
  • Тужан крај великог Лазе Лазаревића
    1h 49m
    0
  • Божовић: Док постоји иједан Србин у Републици Српској, 9. јануар ће се славити
    22h 40m
    1