U BiH raste potrošnja lijekova za smirenje i antidepresiva

06.02.2025. 20:23
0
IZVOR: glassrpske.com

Prema posljednjim objavljenim podacima u BiH raste potrošnja lijekova za smirenje i antidepresiva.

Podaci za prošlu godinu još uvijek nisu dostupni, a prema onima za 2023. godinu u odnosu na dvije godine ranije, porasla je potrošnja i antidepresiva i anksiolitika, te hipnotika i sedativa.

Tako je u 2023. godini u BiH na antidepresive potrošeno 10.883.995,94 KM, na anksiolitike 13.051.675,65 KM, a na hipnotike i sedative 2.176.882,28 KM, prenosi Bosnainfo.

Podaci Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH pokazuju da su u 2023. godini iz grupe antidepresiva, financijski najveći udio imali escitalopram, sertralin i paroksetin.

Iz grupe anksiolitika najveći promet je imao bromazepam, a iz grupe hipnotika i sedativa zolpidem.

Iz Agencije takođe podsjećaju da su anitedepresivi lijekovi efikasni u liječenju umjerene i teške depresije, organskog depresivnog poremećaja i distimije (kronična umjerena depresija).

Anksiolitici su lijekovi čija je osnovna primjena vezana za terapiju stanja anksioznosti u okviru različitih psihijatrijskih poremećaja.

Najveću grupu anksiolitika čine benzodiazepini koji, pored anksiolitičkog, ispoljavaju i sedativno, hipnotičko, antikonvulzivno i miorelaksantno djelovanje. 

Hipnotici i sedativi ispoljavaju sedativno i hipnotičko djelovanje, a pojedini preparati, u manjoj mjeri, pokazuju i anksiolitičke efekte. Glavno polje primjene hipnotika i sedative je terapija nesanice.

Komentari 0
Povezane vijesti
Izbori na 136 biračkih mjesta 8. februara Izbori na 136 biračkih mjesta 8. februara
Sa tržišta BiH povučena "Iskrina" kružna pila Sa tržišta BiH povučena "Iskrina" kružna pila
Od 1. januara poskupljuju cigarete u BiH Od 1. januara poskupljuju cigarete u BiH
Najčitanije
  • Mala zbirka fotografija jugoslovenskih dočeka novih godina (FOTO)
    4h 12m
    30
  • Prva beba rođena u 2026. godini u Istočnom Sarajevu dječak Nikola
    7h 17m
    0
  • Rogatica: Uhapšeni zbog napada i razbojništva nad radnikom šumskog gazdinstva
    4h 4m
    0
  • Ni nakon sedam godina nije rasvijetljeno ubistvo Miloša Ostojića
    4h 2m
    0
  • Danijela prva beba rođena u Srpskoj
    8h 25m
    0