У манастиру на Равној Романији служен парастос палим борцима

16.06.2025. 13:57
0
ИЗВОР: srna.rs

У манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији данас је служен парастос за погинуле српске борце који су одбранили Сарајевско-романијску регију у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату.

Парастос је служио архимандрит Андреј, настојатељ манастира на Равној Романији, уз саслужење монаштва и свештенства Митроплије даборбосанске.

Архимандрит Андреј је у пригодном обраћању захвалио свима који се окупљају у овом храму да се не забораве српски војници који су животе дали за вјеру и отаџбину.

Парастосу су, осим породица палих српских бораца, присуствовали изасланик предсједника Републике Српске Урош Бјелица, изасланик српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Бошко Томић, помоћник министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Небојша Видаковић, државни секретар у Министарству за бригу о породици и демографију Србије Никола Вукелић и представник Амбасаде Србије у БиХ Наташа Ђорђевић, те представници Срба у заједничких институција на нивоу БиХ.

На парастосу су, између осталих, били и предсједник Борачке организације Републике Српске Радан Остојић, као и бројни представници републичких власти, Трећег Република Српска пјешадијског пука Оружаних снага БиХ, града Источно Сарајево, општина у њеном саставу, као и општинских борачких организација.

На унутрашњим зидовима овог храма, умјесто иконописа, уписана су имена више од 4.000 српских бораца погинулих у одбрани Сарајевско-романијске регије.

Претходно је на Војничком гробљу "Нови Зејтинлик" на Сокоцу гдје је сахрањено 949 погинулих бораца служен помен, те положени вијенци и цвијеће.

Одбрана Сарајевско-романијске регије, била је један од најтежих задатака Војске Републике Српске у коме је Сарајевско-романијски корпус корпус одбио 35 офанзива непријатељских снага.

Овај корпус формиран је 22. маја 1992. године према налогу Главног штаба Војске Републике Српске, а његове јединице су биле размјештене на ширем подручју Сарајева.

Дан одбране Сарајевско-романијске регије обиљежава се у организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова као историјски догађај од републичког значаја.

Коментари 0
Повезане вијести
"Вратила сам се на мјесто гдје ми је отац убијен, да ту направим манастир" "Вратила сам се на мјесто гдје ми је отац убијен, да ту направим манастир"
У манастиру на Равној Романији служен парастос погинулим борцима У манастиру на Равној Романији служен парастос погинулим борцима
У Кукавицама служен парастос жртвама из колоне српских цивила У Кукавицама служен парастос жртвама из колоне српских цивила
Најчитаније
  • Сјећање на Предрага Пекија Ласицу: Човјек побједничког кова
    11h 50m
    11
  • "Ви идите, ја остајем!" - Милош Ћирковић, посљедњи херој косовске битке
    6h 42m
    15
  • Општина Пале: Обавјештење
    9h 34m
    0
  • Стијаковић: Тог дана усташе су заклале 22 члана моје најближе породице
    11h 32m
    0
  • Дође ли до крви, опет ћемо бити први: Шта откривају писма Десанке Максимовић руским преводиоцима
    3h 44m
    0