У органима и институцијама на нивоу Федерације БиХ (ФБиХ) на крају септембра прошле године било је запослено 3.806 лица од којих је 97 или 2,55 одсто Срба, наводи се у Специјалном извјештају Институције омбудсмана за људска права БиХ.
У извјештају се истиче да је од укупног броја запослених Срба у органима и институцијама у ФБиХ, њих шест на руководећем положају, као и да структуру запослених институцији Омбудсмана нису доставили Влада ФБиХ, њена Канцеларија за законодавство, те федерално Министарство развоја, предузетништва и обрта, као и федерално Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства.
У институцијама, управним организацијама и регулаторним тијелима Кантона Сарајево укупно је запослено 796 лица, од којих је 15 или 1,88 одсто Срба, од којих су три на руководећим позицијама.
У извјештају се наводи да структуру запослених у сарајевском кантону нису доставили Министарство правде и управе, Министарство за образовање, науку и младе, Управа за геодетске и имовинско-правне послове, Управа за стамбена питања, Управа за шумарство, Завод за изградњу Кантона Сарајево, Завод за планирање развоја Кантона, те Кантонално правобранилаштво.
Од 281 запосленог лица у институцијама Западнохерцеговачког кантона, нема ниједног запосленог Србина, односно сви запослени су Хрвати, док тражене податке о структури запослених нису доставили Министарство просторног уређења, грађења и заштите животне средине, Министарство бораца, те Кантонални архив и Завод за јавно здравство.
У институцијама, управним организацијама и регулаторним тијелима у Босанско-подрињском кантону укупно је запослено 173 лица, од којих су четири (два на руководећем мјесту) или 2,31 одсто српске националности.
У институцијама у Херцеговачко-неретванском кантону запослено је 373 особе, од којих је 15 Срба (један на руководећој позицији) или 4,02 одсто.
Омбудсмани наводе да у овом кантону структуру запослених нису доставили Скупштина, те Министарство финансија и Управа за цивилну заштиту и ватрогаство.
У институцијама Ливањског кантона укупно је запослено 169 лица, од којих је осам (један на руководећем мјесту) или 4,7 одсто Срба, а структуру запослених нису доставили Министарство привреде, Министарство грађења, обнове, просторног уређења и заштите околине, Министарство пољопривреде, водопривреде и шумарства, те Служба за односе с јавношћу.
У институцијама Посавског кантона запослен је један Србин, што представља 0,6 одсто од 155 лица, колико их је укупно запослено, док Министарство правосуђа и управе, Министарство бораца, Канцеларија за законодавство и Кантонална управе цивилне заштите нису доставили структуру запослених.
Од 375 лица запослених у институцијама Средњобосанског кантона, њих осам или 2,13 одсто су Срби, а од укупног броја запослених Срба, једна позиција је руководећа, док структуру запослених једино није доставила Служба за заједничке послове.
У институцијама и организацијама Тузланског кантона запослено је 349 лица, од којих је 10 или 2,87 одсто Срба, а од њих 10, пола је на руководећим позицијама.
У извјештају Омбусмана истичу да структуру запослених у овом кантону нису доставили Министарство образовања и науке, Министарство привреде, Завод за пружање правне помоћи, Завод за просторно планирање и урбанизам, те Дирекција робних резерви и Комисија за концесије.
Од 181 лица запосленог у Унско-санском кантону, њих пет или 2,76 одсто је Срба, а од укупног броја Срба, два су на руководећим мјестима.
Структуру запослених нису доставили Скупштина, Министарство финансија, те Министарство за питање бораца.
У институцијама, управним организацијама и регулаторним тијелима Зеничко-добојског кантона запослено је 479 лица, од којих је 16 или 3,34 одсто Срба, а од њих 16, четири су на руководећим положајима.
Податке о структури запослених нису доставили Завод за урбанизам и просторно уређење и Ветеринарски завод.
Радно-правни статус државних службеника у органима државне управе у ФБиХ уређен је Законом о државној служби Федерације БиХ, а чланом два Закона прописана је пропорционална заступљеност.
У овом члану се наводи да "у органима државне службе Федерације, Бошњаци, Хрвати и Срби као конститутивни народи, заједно са осталима и грађани БиХ биће пропорционално заступљени".
- Као уставни принцип таква пропорционална заступљеност базираће се на попису становништва из 1991. године док се Анекс седам у потпуности не спроведе. Влада ФБиХ и владе кантона надзиру заступљеност државних службеника у органима државне службе - додаје се у том члану.