На Палама је вечерас промовисана књига "Чекамо васкрсење мртвих", аутора Бранка Станковића, која говори о страдању Југословенске војске у отаџбини 1945. године на простору од Зеленгоре до Миљевине.
Станковић је изјавио новинарима да се пуних 45 година ништа није смјело писати, ни причати о такозваној босанској голготи, страдању Југословенске војске у отаџбини у мају 1945. године на ширем подручју Зеленгоре, Миљевине и око ријеке Дрине код Фоче.
У књизи је, како је навео, истакнуто страдање у јами Понор у Миљевини, гдје је према некој процјени страдало 2.000 војника.
Он додаје да је на просторима од Зеленгоре до Дрине страдало око 10.000 младих краљевских војника, из Србије, Шумадије, а многи су били голобради младићи, који нису никада сахрањени и чији гробови се не знају.
Станковић каже да је у питању трагична прича и да је српска историја препуна страдања и неопојаних гробова.
Према његовим ријечима, у Миљевини постоји споменик на којем пише "Чекамо васкрсење мртвих", што је једина права реченица која одсликава православно хришћанство.
- Прије пар година постављен је камен темељац и освештано земљиште за изградњу цркве спомен-костурнице у Миљевини тим страдалницима из Другог свјетског рата јер је важно да их не заборавимо. Живимо у вријеме када други народи његују културу сјећања кроз трагедије које су преживјели, а код нас је то кренуло са причом о Доњој Градини - рекао је Станковић.
Станковић поручује да је потребно покушати наћи остатке младића и достојанствено их сахранити.
О књизи је говорио професор Жељко Стојановић, који је истакао да роман као књижевни облик има своју причу, радњу, ликове, динамику, поруку, а да као умјетничко дјело може бити измаштано од почетка до краја али исто тако бити и ослоњен на документаристику.
- Овај роман `Чекамо васкрсење мртвих` је спој тога и један подвиг који се може назвати исклесаност у времену. Он није само један траг у времену када је књижевност у питању, већ и историја - истакао је Стојановић.
Он наводи да постоји и једна врста приповиједања која је значајна оног момента када документи престану, када умјетнички нерв писца наставља да води радњу даље и направи сјајну заокружену причу.
Стојановић наглашава да је роман о времену које никако да мине и неће до васкрсења мртвих, и да зато није случајан назив.
Сутра, посљедњег дана манифестације, професор Драга Мастиловић одржаће предавање о теми "Српско национално питање у 20. вијеку" у сали Културног центра Пале у 19.00 часова.
Манифестацију организује Српска православна црква општине Пале-Храм Сабора Светога архангела Гаврила у сарадњи са Културно-спортским центром и Хуманитарном организацијом "Срби за Србе".