У понедјељак потписивање Меморандума о документовању страдања Срба у Источном Сарајеву

21.05.2026. 14:50
0
ИЗВОР: katera.news

Градоначелик Источног Сарајева Љубиша Ћосић, начелници општина у саставу града и директор Меморијалног центра Републике Српске Денис Бојић потписаће у понедјељак, 25. маја, Меморандум о сарадњи.

Како је саопштено из Градске управе, меморандум предвиђа институционалну сарадњу у области документовања страдања српског народа током Одбрамбено-отаџбинског рата на подручју Сарајева и Сарајевско-романијске регије.

- Меморандумом о сарадњи предвиђено је обезбјеђивање студијског простора за снимање и израду видео свједочанстава, као и формирање стручног тима који ће обављати ове послове,  у сарадњи са организацијама проистеклим из Одбрамбено – отаџбинског рата и сарадницима из градских општина. Снимљена свједочанства биће дио поставке музеја посвећеног стварању Републике Српске и архива Меморијалног центра Републике Српске, а биће доступна Граду Источном Сарајеву за потребе презентације и меморијализације страдања – наводи се у саопштењу Градске управе.

Меморијални центар Републике Српске покренуо је иницијативу да се досадашња сарадња унаприједи на овај начин и подигне на виши, институционални, ниво, с обзиром на улогу Сарајевско – романијске регије у протеком Одбрамбено – отаџбинском рату и њен допринос у одбрани Републике Српске.

- Циљ је да се снимањем и документовањем материјала створи најобухватнија аудио-визуелна архива о страдању српског народа, сачињена од свједочења чланова породица убијених, мучених и несталих, изјава свједока трагичних догађаја, медицинске и форензичке грађе, војне, политичке и историјске документације. Трагични подаци о око 3.000 убијених српских цивила на различитим стратиштима града Сарајева, те чињеница да се још трага за око 700 несталих лица са тог подручја, као и то да је више од 4.000 бораца Сарајевско – романијског корпуса уткало своје животе у темеље Републике Српске, обавезују нас да дјелујемо институционално и организовано – истичу из Градске управе.

Коментари 0
Повезане вијести
Приче о догађајима која живе на мапи Источног Сарајева – 9. јануар Приче о догађајима која живе на мапи Источног Сарајева – 9. јануар
Промовисана 122 дипломца Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву Промовисана 122 дипломца Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву
Обиљежен Дан формирања Прве сарајевске механизоване бригаде (ФОТО) Обиљежен Дан формирања Прве сарајевске механизоване бригаде (ФОТО)
Најчитаније
  • Дефиле младости и љепоте улицама Источног Новог Сарајева (ФОТО)
    19h 58m
    3
  • Душанов законик данас пуни 677 година
    7h 28m
    6
  • МД студио организује хуманитарну акцију за Драгана Мацана
    18h 22m
    2
  • Спасовданска литија данас у Источном Новом Сарајеву
    6h 20m
    3
  • "Јагњијада" 7. јуна на Вучијој Луци
    18h 48m
    0