У порасту цијене нафте на свјетском тржишту

12.01.2021. 18:50
0
ИЗВОР: СРНА

Цијене нафте на свјетском тржишту данас су у порасту након што је Саудијска Арабија саопштила да планира да у фебруару и марту смањи дневну производњу за додатних милион барела дневно како би спријечила гомилање залиха.

У Лондону је цијена сирове нафте "брент" из Сјеверног мора порасла за 74 цента или 1,4 одсто и сада је 56,45 долара по барелу.

У Њујорку је цијена свијетле сирове нафте већа за 89 центи или 1,7 одсто и износи 53,14 долара по барелу.

- Саудијска Арабија обезбјеђује, кроз своје додатно добровољно смањење дневне производње, да тржиште, ако ништа друго, буде слабије снабдјевено - сматра тржишни аналитичар Јуџин Вејнберг из "Комерцбанке".

Саудијско смањење дневне производње дио је договора чланица Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и њихових савезника да током фебруара одрже стабилну производњу.

Рекордна смањења чланица ОПЕК-а и њихових савезника током прошле године омогућила су да се цијена нафте опорави од историјског пада у априлу.

Коментари 0
Повезане вијести
НИС објавио: Престајемо с производњом НИС објавио: Престајемо с производњом
Готово 318 милиона људи могло би да се суочи са акутним недостатком хране у 2026. Готово 318 милиона људи могло би да се суочи са акутним недостатком хране у 2026.
Цијена кафе поново расте Цијена кафе поново расте
Најчитаније
  • Југославија је 1972. због великих богиња вакцинисала 18 милиона људи у неколико седмица
    15h 8m
    6
  • По чему је Романија добила име (ВИДЕО)
    10h 43m
    34
  • Милутин Миланковић, српски научник који је задужио свијет
    23h 21m
    2
  • Позовимо 17046 за Весну Субашић!
    14h 6m
    0
  • Годишњица смрти Хариса Бркића: И даље се не зна ко је убио легендарног кошаркаша Партизана
    23h 22m
    1