Одлука Владе Републике Српске да минимална плата буде 700 КМ довела је до тога да у појединим јавним предузећима запослени са средњом стручном спремом (ССС) имају мања или иста примања као и неквалификовани (НК) радници којима је загарантована основна плата од 700 КМ.
То је најизраженије у шумском газдинству „Романија“ са Сокоца у којем због смањене цијене рада основна плата радника са ССС износи 662 марке.
- То је један од апсурда изазваних повећањем најниже загарантоване плате са 650 на 700 КМ, јер испада да ће исто бити плаћен рад чистачице или кафе куварице, као и рад шумарског техничара или неког другог радника на терену - објашњава саговорник "CAPITALA" из синдиката.
Он истиче да то нипошто не значи да чистачице не заслужују и веће плате, већ да је нелогично да оне имају исту плату као и радници на много одговорнијим и тежим пословима.
- ШГ „Романија“ је у специфичној ситуацији, јер је директор Страхиња Башевић мимо прописаних правила смањио цијену рада са 160 на 140 КМ, тако да основна плата радника са средњом стручном спремом без минулог рада износи само 662 КМ. Они сада примају гарантовани минималац од 700 КМ, као и чистачице или кафе куварице, а да се плате обрачунавају по цијени рада од 160 КМ, онда њихова основна плата не би била 662, него 757 КМ - објашњава извор "CAPITALA".
Он додаје да је цијена рада могла да буде смањена само ако је план производње испод 90 одсто и уз сагласност синдиката, а у ШГ „Романија“ није испуњен ниједан од та два услова.
- То газдинство је у јулу прошле године организовало славље као најуспјешније газдинство са планом производње од 110 одсто, а на крају године је смањена цијена рада, што је незаконито и мимо прописаних правила - тврде из синдиката.
ШГ зрело за стечај
С друге стране, директор ШГ „Романија“ Страхиња Башевић одбацује оптужбе на свој рачун и каже да је тачно да је смањена цијена рада, али да је све урађено у складу са законом.
- Тачно је да „Романија“ остварује позитивне резултате откако сам на његовом челу, али ми смо наслиједили огроман дуг. Да имамо статус правног лица и да нисмо у оквиру „Шума Српске - ми би били у стечају, јер је обавезе премашују вриједност нашег капитала“, објашњава Башевић.
Према његовим ријечима, дуг ШГ „Романија“ према централном рачуну када је дошао на мјесто директора био је већи од четири милиона КМ.
- Вратили смо дио дуга и он сада износи око 1,6 милиона, а направили смо репрограм са јавним предузећем и тај дуг смањујемо. Тек када све те ствари ријешимо везане за капитал и дуг предузећа, моћи ћемо рећи да смо стали на здраве ноге - каже Башевић.
Он додаје да нису оправдане тврдње да није могао да смањи цијену рада, јер су, како каже, децембар, јануара и фебруар непроизводни мјесеци у шумарској дјелатности.
- Наша тенденција је да већ од 1. марта, а у зависности од временских услова можда и раније, вратимо цијену рада на 160 и да створимо услове да у идућој години не идемо на ту непопуларну мјеру смањења у непроизводним мјесецима. То бих сматрао великим личним успјехом и успјехом свих наших радника - каже Башевић.
Када је ријеч о најнижој плати, он се слаже да је одлуком о повећању минималца на 700 КМ дошло до својеврсног парадокса и каже да је неопходно да се уради темељна анализа на нивоу цијелог јавног предузећа и направи равномјернија и праведнија страктура и начин обрачуна плата.
- Ми нисмо против повећања најниже плате, јер то напросто изискује раст цијена и повећање укупних трошкова живота, али дошло је до својеврсне неправде и до тога да раднице на најлакшим и најмање одговорним пословима имају исту плату као радници на много тежим теренским пословима. Мора постојати разлика у плати између радника на различитим пословима, а та разлика је сада практично укинута или се приближила - каже Башевић, додајући да просјечна плата радника са ССС у његовом шумском газдинству износи 720 КМ.
Пише: Дарко Момић