Најчешћи пропусти које су просвјетни инспектори констатовали у основним и средњим школама односе се на процедуру за попуну упражњених радних мјеста, као и на формирање и рад стручних органа школе и органа управљања и руковођења, потврдили су "Независним" у Инспекторату Републике Српске.
-Када су у питању контроле над примјеном Закона о високом образовању на високошколским установама, између осталог су утврђене неправилности које се односе на спровођење поступка и испуњеност услова за избор наставника и сарадника, испуњеност услова за избор академског особља у научно-наставна звања, као и ажурно вођење прописаних евиденција-, казали су у Инспекторату РС.
Додали су да су се, када је у питању предшколско васпитање и образовање, пропусти најчешће односили на ажурно вођење евиденције и документације, као и на благовремено вршење љекарских прегледа радника.
Спасоје Васиљевић, предсједник Актива директора средњих школа добојске регије, истакао је да се кандидати на конкурс обично жале покушавајући да дођу до посла.
-С обзиром на то да већ извјестан број година постоји правилник, врло мали број конкурса се поништава, али и сви радници на неки начин покушавају да оборе конкурс негдје из објективних, негдје из субјективних разлога-, навео је Васиљевић.
Како додаје, правилник је оставио један дио субјективности који се односи на интервју, а који носи максимум три, а минимум један бод, тако да је то простор гдје послодавац преко своје комисије процјењује неке нијансе код кандидата.
-Све остало је објективног карактера, тако да тај простор постоји и вјероватно је то оно због чега кандидати постављају приговоре, али постоји и онај дио који се односи на тестирање што је, по мом мишљењу, мало и вишка-, сматра Васиљевић.
Како каже, тестирање би требало да се односи на сам педагошки рад, а не на струку за коју кандидати имају валидне дипломе, али и ту је, истиче, послодавцу остављен простор да врши одабир, што представља основ за незадовољства кандидата.
Из Универзитета у Бањалуци навели су да је Просвјетна инспекција током септембра обавила ванредну инспекцију на свим чланицама Универзитета.
-Током те контроле није утврђена ниједна озбиљна неправилност или незаконитост, осим у једном предмету гдје се радило само о испуњености законског рока за окончање поступка избора наставника у академско звање и то за наставника који је већ раније ангажован на Универзитету у Бањалуци-, казали су у Универзитету.
Додали су да је Универзитет у посљедње двије године извршио низ измјена и допуна неколико интерних аката те усвојио нове акте, а све у циљу унапређења академских стандарда за избор наставника и сарадника у академска звања, као и стриктног поштовања Закона о високом образовању.
Како су нагласили у Инспекторату, Републичка просвјетна инспекција је за седам мјесеци ове године извршила 598 контрола, од чега је 119 било са одређеним пропустима.
-У циљу отклањања утврђених неправилности изречено је 113 управних мјера, којима је наложено предузимање потребних радњи, док је због почињених прекршаја издато 12 прекршајних налога у вриједности од 19.000 КМ-, истакли су у Инспекторату.