Свака друга млада особа у Србији повремено пије алкохол, свака пета се повремено опија, а редовно пије седам одсто младих, показало је истраживање Института "Батут".
Прво пијанство се обично доживљава у 13. години, а најкасније у 20. Према истраживању, скоро половина лијечених алкохоличара у Београду има до 30 година.
Први знаци зависности од алкохола у просјеку се појављују у 21. години, а млади на лијечење одлазе између 25. и 27. године, објавио је Спутњик.
Психијатар и психотерапеут Ивица Младеновић појаснио је да се први проблеми с алкохолом међу младима јављају због хипертолеранције према пијењу алкохола у Србији, доступности пића, иако је забрањено да се продаје малољетницима и зато што чланови породице обично пију често.
Младеновић је указао и на то да мушкарци упадају у канџе алкохолизма спорије, али раније од жена, које почињу да пију када схвате да су, можда јурећи каријеру, запоставиле емотивни живот и да треба да стварају потомство, што изазива стрес.
- Жене пију због стреса и депресије не само у Србији, већ и у свету. Нажалост, све чешће. Систем вредности и овај начин живота `меље` људе. Алкохол је један од најбољих седатива, али је проблем што ствара зависност - рекао је Младеновић и додао да је пандемија вируса корона само погоршала ствари.
Посљедње истраживање Европске комисије показало је да сваки пети становник ЕУ стар од 15 до 24 године редовно и прекомјерно конзумира алкохол.
Према подацима Свјетске здравствене организације из 2018, злоупотреба алкохола проузрокује три милиона, односно 5,3 одсто смртних случајева годишње широм свијета.