Институту за јавно здравство РС у прошлој години су пријављена 194 новообољела од туберкулозе, а више обољелих је било међу мушкарцима у односу на жене, саопштило је Министарство здравља и социјалне заштите РС повом Недјеље борбе против туберкулозе.
Ова недјеља се обиљежава средином септембра сваке године како би се скренула пажња јавности на чињеницу да туберкулоза и даље представља значајан здравствени проблем у већем дијелу свијета, али и да превенција и правовремено лијечење ове болести имају значајну улогу у њеној контроли.
– Битно је истаћи да је туберкулоза изљечива болест, али борба за контролу ове болести захтијева учешће многих, од обољелих од туберкулозе, чланова њихових породица, здравствених радника, заједнице у којој живе до цивилног друштва, влада, приватног сектора и међународних партнера. Обиљежавање Недјеље борбе против туберкулозе представља прилику да се као друштво преиспитамо шта предузимамо у борби против туберкулозе и шта даље можемо да урадимо у даљој контроли ове болести – истичу из Министарства.
Према подацима Свјетске здравствене организације, током 2017. године чак 10 милиона људи широм свијета је обољело од туберкулозе, од којих су 5,8 милиона били мушкарци, 3,2 милиона жене, а око милион обољелих су дјеца. Особе које живе са ХИВ-ом чиниле су 9 одсто свих обољелих. Истовремено, током 2017. године од туберкулозе је умрло 1,6 милиона људи.
Туберкулоза је водећи узрок смрти међу особама који живе са ХИВ-ом и главни узрок смрти повезаних с антимикробном резистенцијом. У периоду од 2000. до 2017. године, захваљујући лијечењу туберкулозе на глобалном нивоу спасено је 54 милиона живота. Јавља се у цијелом свијету, а највише обољелих је забиљежено у југоисточној Азији и западном Пацифику.
У прошлој години, Институту за јавно здравство РС пријављена су 194 новообољела од туберкулозе. Више обољелих је било међу мушкарцима у односу на жене.
– Највише обољелих од туберкулозе је било у узрасној групи преко 65 година старости. Стопа инциденције је износила 16,9 на 100.000 становника. Поредећи са осталим респираторним болестима, током 2018. године туберкулоза је имала проценат учешћа од 1,86 одсто у укупном оболијевању међу респираторним заразним болестима, те се налазила на седмом мјесту по учесталости у овој групи заразних болести – подаци су Института.
Туберкулоза је заразна бактеријска болест узрокована бацилом туберкулозе, који најчешће захвата плућа. Само мали проценат заражених се разболи од туберкулозе, а ризик за разболијевање је много већи код особа са ослабљеним имуним системом. Тако особе које живе са ХИВ-ом имају 20 до 30 пута већу вјероватноћу да развију активну туберкулозу.
Преноси се путем капљица из грла и плућа особа које имају активно обољење респираторних органа узроковано овим бацилом.
Симптоми активне туберкулозе плућа су кашаљ (рјеђе са испљувком или крвљу), бол у грудима, слабост, губитак тјелесне тежине, повишена температура и ноћно знојење.
За лијечење туберкулозе користе се комбинације антибиотика у периоду од 6 мјесеци.